دسته‌ها

آموزش پوکر اوماها مدیریت بانکرول
پات لیمیت اوماها (PLO)مدیریت سرمایه

آموزش پوکر اوماها – مدیریت بانکرول – قسمت اول

در این بخش از آموزش پوکر اوماها به بررسی مدیریت بانکرول در پوکر خواهیم پرداخت، جهت تفهیم مسائل می‌توانید از چارت انتهایی استفاده کنید.

بازیکنان مقالات پوکر را می‌خوانند اما تاثیرات اشتباهی از آن‌ها می‌گیرند. به طور مثال ما پیشنهاد بازی اگرسیو و تهاجمی را می‌دهیم، آن‌ها شروع به نابود کردن خود می‌کنند. قبل از اینکه هولدم را به درستی بیاموزند وارد اوماها می‌شوند، بدون صبر و برنامه‌ریزی بازی را تا آنجایی ادامه می‌دهند که کل پول آن‌ها به پایان برسد. اگر ندانید که در پوکر چه کاری انجام می‌دهید و بی‌گدار به آب بزنید هیچ سودی در آن برای شما وجود نخواهد داشت.

آموزش پوکر اوماها – مدیریت بانکرول

بازی اوماها پات-لیمیت سریعتر از هر فرم دیگری از پوکر می‌تواند پول شما را به آتش بکشد. وقتی که از به آتش کشیدن صحبت می‌کنیم مخاطب بازیکنانی هستند که در میزهایی بالاتر از حد بانکرول خود به بازی می‌پردازند. مشکلی که در پات-لیمیت اوماها وجود دارد این است که حتی حرفه‌ای‌ترین افراد نیز اگر موجودی حساب خود را به درستی مدیریت نکنند از این بازی حذف خواهند شد.

چند دلیل برای این اتفاق وجود دارد:

۱- بانکرول مورد نیاز پات-لیمیت اوماها بسیار بیشتر از چیزی است که بازیکنان تصور می‌کنند.

۲- بیشتر بازیکنان نمی‌دانند که در چه شرایطی قرار دارند.

آموزش پوکر اوماها مدیریت بانکرول

مشکلات بانکرول

پات-لیمیت اوماها بازی بسیار خطرناک‌تری نسبت به نولیمیت هولدم است، چرا که پول سریع‌تر در آن به گردش در می‌آید و احتمال برد دست‌های بازیکنان تا حد زیادی به هم نزدیک است. به طور مثال قرار گرفتن «ست در برابر دراو قوی» تا حد زیادی در اوماها اتفاق می‌افتد. همچنین اشتباهات پات-لیمیت اوماها معمولا بسیار هزینه‌بر هستند. حقیقت این است که اگر با تریپس و ست‌های ضعیف و دراوهای غیرناتس وارد بازی شوید و یا با استریت ناتس خود روی فلاپ اُور-پلی کنید، ممکن است بارها و بارها تمام استک خود را به راحتی ببازید.

شما برای بازی پات-لیمیت اوماها نیاز به بانکرول بسیار بیشتری نسبت به هولدم دارید، هم به دلیل خطرناک بودن این بازی و هم به دلیل هزینه‌بر بودن اشتباهات. بنابراین یک بازیکن ماهر نولیمیت هولدم ممکن است بتواند در میز ۲۵۰۰/۵۰۰۰ با بانکرولی بین ۱۰ میلیون تا ۱۵ میلیون تومان (۲۰ تا ۳۰ برابر حداکثر ورودی میز) وارد بازی شود، در حالی که در پات-لیمیت اوماها او حداقل به ۳۰ تا ۴۰ برابر حداکثر ورودی نیاز خواهد داشت (۱۵ تا ۲۰ میلیون).

دقت کنید که این اعداد برای بازیکنی در نظر گرفته شده که به صورت حرفه‌ای پوکر بازی می‌کند، نه کسی که امیدوار است با ۱ میلیون تومان در یک شب برنده ۴۰ میلیون تومان شود.

آموزش پوکر اوماها مدیریت بانکرول

مشکلات میزهای سنگین

مشکل دوم که معمولا بیشتر بازیکنان نسبت به آن آگاهی ندارند، مسئله انتخاب میز است.

بسیاری از بازیکنان که روی میزهای ۵۰/۱۰۰ هولدم بازی می‌کنند فکر می‌کنند که باید روی همان میز در پات-لیمیت اوماها به بازی بپردازند. معمولا وقتی به این افراد بگویید که باید در میز ۵/۱۰ یا ۱۰/۲۰ به بازی بپردازید شروع به مسخره کردن می‌کنند و می‌گویند «من میز پنجاه صد بازی می‌کردم، الان برم ده بیست؟». اما واقعیت این است که بازی در این میزهای اوماها اغلب بسیار سنگین‌تر از میزهای ۵۰/۱۰۰ هولدم جریان دارد. این افراد در نهایت به بازی‌هایی می‌روند که استطاعت بازی در آن‌ها را ندارند.

همچنین رفتار میزها می‌توانند بسیار متفاوت باشد.

به طور مثال اولین بازی پات-لیمیت اوماهای من روی یک میز ۵۰/۵۰ بود. اما این قضیه شوک بسیار بزرگی به من وارد کرد، تا قبل از آن من نزدیک به ۵ سال پوکر لایو بازی می‌کردم و اوماها را در پوکر آنلاین یاد گرفته بودم. اما این بازی هیچ شباهتی به میزهای ۱۰/۲۰ آنلاین و ۱۰۰BB ورودی نداشت، همه بازیکنان لیمپ می‌کردند و وارد بازی می‌شدند و گاهی اوقات نیز بازی ریزهای سنگینی می‌خورد. در این بازی چند بازیکن ۲۰ میلیون استک، یک یا دو نفر ۵۰ میلیون داشتند و یک نفر نیز ۱۰۰ میلیون استک داشت. گاهی اوقات نیز اگر کسی استردل می‌کرد روند بازی به طور کلی تغییر می‌یافت و عموما با وجود استردل حداقل هزینه برای دیدن فلاپ ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزارتومان و در صورت ری-ریز به مراتب بالاتر بود.

آموزش پوکر اوماها مدیریت بانکرول

استک ۱۰ میلیونی من در مقابل چنین میزی بسیار کم به نظر می‌رسید.

دومین بازی‌ لایو اوماهایی که انجام دادم بلایندها همچنان ۲۵/۵۰ بودند، اما استک بیشتر بازیکنان کمتر از ۵ میلیون تومان بود. در این میز بازیکنان کمی استردل می‌کردند و می‌توانستیم فلاپ را با کال کردن بیگ-بلایند ببینیم، در برخی شرایط نیز در صورت ریز شدن پری-فلاپ مبلغ به ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان می‌رسید، مشابه با بازی‌های پوکر آنلاین.

البته بیشتر بازی‌های اوماها تقریبا شرایطی بین حالت اول و دوم دارند. حقیقت این است که میزان استک افراد روی میز تاثیر بسیار حیرت‌آوری در روند بازی خواهد داشت. همچنین دیپ-استک بودن بازیکنان می‌تواند یک بازی ۲۵/۵۰ را به ۲۵/۵۰/۱۰۰ تبدیل کند که این موضوع روی اندازه بای-این شما و مدیریت بانکرول تاثیرگذراند. به طور مثال در میز ۲۵/۵۰ که هیچ بازیکنی استردل نمی‌کند ورودی ۴ میلیون شاید کافی به نظر برسد (۸۰BB) اما اگر بازیکنان استردل کنند شما تنها ۴۰BB برای بازی کردن خواهید داشت.

به همین ترتیب یک بازی که در آن استردل وجود دارد به مراتب در پری-فلاپ اگرسیو و تهاجمی‌تر است. به دلیل تهاجمی بودن این بازی‌ها اگر برای یک بازی معمولی نیاز به ۳۰ تا ۴۰ بای-این داشته باشید، برای این بازی‌ها نیاز به ۴۰ تا ۵۰ بای-این دارید.

برنامه‌ریزی مدیریت بانکرول

در ادامه این قسمت از آموزش پوکر اوماها به بررسی بانکرول مورد نیاز در بازی خواهیم پرداخت. فرض بر این است که شما همیشه حداکثر ورودی میز را بای می‌کنید، که اغلب در بازی‌های آنلاین برابر با ۱۰۰BB است (که البته بهتر است برای پات-لیمیت اوماها این مبلغ به ۱۵۰BB تا ۲۰۰BB برسد). برای یک میز ۲۵/۵۰ در پوکر لایو حداکثر ورودی ۱۰ میلیون در نظر گرفته می‌شود (که البته ممکن است ماکسیوم خرید از بازی حذف شود). برای بازی‌هایی که سقف ورودی ندارند، فرض می‌شود که شما ۱۵۰ برابر استردل پرداخت می‌کنید، یعنی ۱۵ میلیون تومان برای بازی‌های ۲۵/۵۰ که استردل در آن‌ها اجباری است.

مدیریت بانکرول در پات-لیمیت اوماها* برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید.

البته این شرایط برای حالتی است که شما با مهارت خوبی پات-لیمیت اوماها بازی می‌کنید. یعنی در پری-فلاپ نباید بیش از حد ری-ریز کنید. اگر مانیاک هستید و بیش از حد ریز می‌دهید باید این مقادیر را دو برابر کنید.

همچنین در نظر داشته باشید که بازی با حداقل ورودی پیش‌نیازهای بانکرول را تغییر نخواهد داد، چرا که در این صورت خرید‌های مجدد شما افزایش می‌یابد و همچنین توانایی برد شما بدون رسیدن به شوداون را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

ادامه این آموزش را در لینک زیر بخوانید:

آموزش پوکر اوماها مدیریت بانکرول قسمت دوم (به زودی)

4 دیدگاه

  • واقعا سپاس گذارم از زحمات شما عزیزان ،شما با فاصله خیلی خیلی زیاد بهترین سایت پوکر استراتژی هستید ، واقعا ممنونم ازتون ، و تا اونجا که میشه تبلیغ شما رو میکنیم 😘♥

  • سلام و خسته نباشید خدمت شما دوستان عزیز

    واقعا از شما بابت این همه مطالب علمی عالی برای پوکر سپاسگذارم. من تقریبا حدود ۱۰ ساله بازی می کنم و بیشتر از صد جلد از کتاب‌های پوکر بازهای مشهور جهان رو با دقت مطالعه کردم و سعی کردم در بازی از اونها استفاده کنم ولی مشکل ترجمه نبودن کتب به فارسی است و نرم افزار های مترجم ‌به خوبی مطالب رو ترجمه درست نمی کنند و کمی مبهم یه نظر می رسد ولی شما این مطالب رو با نوشتار فارسی دقیق به فارسی زبانان در حال آموزش هستید و بابت این نهایت سپاسگذاری رو به شما می کنم…
    و خواستم بگم که اوماهای پنج کارت pl_omaha_5 در ایران به محبوبیت فوق العاده ای رسیده و هر روز به دلیل ساخته شدن دست های بیشتر و نزدیک بودن بازی در حال محبوبیت بیشتره… تقاضا دارم که لطفا مطالب و استراتژی های مختلف از مبتدی تا حرفه ای این سبک اوماها رو بیشتر و بیشتر کنید و کمک کنید روزی برسه ایرانی های عزیز هم به جمله کشورهای دیگر که بازیکنان حرفه ای زیادی دارند ملحق بشه.. باز هم تشکر می کنم.
    موفق و سربلند باشید.

    • بسیار متشکریم قربان، خوشحالیم که راضی بودید از مطالب. باید بگیم که Omaha5 یا همون ۵ کارت ساختار مشابهی با فرم اصلی اون یعنی ۴کارت داره، استراتژی‌ها کاملا مشابه هستند و تفاوت در کارت ۵امی هست که به شخص داده میشه، تفاوتی که این کارت ایجاد میکنه در به وجود آوردن دست‌های قوی‌تر هست، یعنی به طور مثال اگر روی زمین استریت یا فلاش باز شده باشه، بیش از ۸۰٪ یک یا ۲ بازیکن استریت یا فلاش هستند. در این فرم باید سعی کنید با دست‌های ناتس یا دراوهای بسیار قوی پولتون رو وارد بازی کنید. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید