دسته‌ها

آموزش بازی در تورنومنت پوکر
پات لیمیت اوماها (PLO)

آموزش پوکر اوماها – میزهای ۶نفره

در این قسمت از آموزش پوکر اوماها به بررسی میزهای ۶نفره و اشتباهات رایج بازیکنان در آن‌ها می‌پردازیم، این میزها تفاوت‌های زیادی با میزهای فول-رینگ (۹ یا ۱۰ نفره) دارند. امیدواریم پس از مطالعه این مقاله به درک خوبی نسبت به نحوه بازی در آن‌ها برسید.

آموزش پوکر اوماها – میزهای ۶نفره

در میزهای ۶نفره پات-لیمیت اوماها، بیشتر بازیکنان متوسط ۵ اشتباه بسیار بزرگ را مرتکب می‌شوند:

۱-بیش از حد از بلایندها دفاع می‌کنند.
۲- در پری-فلاپ بدون داشتن پوزیشن ریزهای سنگین می‌دهند.
۳- به اندازه کافی تهاجمی یا اگرسیو نیستند.
۴- تهاجم بیش از حد با دست‌های غیرناتس (تریپس‌هایی با کیکر ضعیف، فول-هاوس پایین، ست ضعیف و متوسط، دوپیر و …)
۵-  عدم توانایی در انتخاب بازی و صندلی مناسب

آموزش پوکر اوماها میزهای ۶نفره

دفاع از بلایندها

اولین اشتباهی که بسیاری از بازیکنان مرتکب می‌شوند این دست که بسیار لوز از بلایندهای خود دفاع می‌کند. در مقایسه با میزهای ۶نفره لیمیت – که جنگ در آن‌ها سر بلایندها است – در پات-لیمیت اوماها این بلایندها واقعا در مقایسه با پاتی که بعد از فلاپ به وجود می‌آیند ناچیز هستند. با اینحال از آنجایی که بلایندها در میزهای ۶نفره بسیار سریعتر از میزهای فول-رینگ به گردش در می‌آیند، بیشتر بازیکنان سعی می‌کنند تا جایی که می‌توانند در برابر ریزهای پری-فلاپ از آن‌ها دفاع کنند.

مشکلی که این کار به وجود می‌آورد این است که شما خودتان را در شرایط دفاعی قرار می‌دهید و به بازی کردن خارج از پوزیشن می‌پردازید، همچنین اگر برنده شوید غالبا به پات‌های کوچک دست می‌یابید. این شرایط چندان مناسب به نظر نمی‌رسد و معمولا منجر به اشتباه کردن شما در بازی پس از فلاپ می‌شود. اگر به تازگی پات-لیمیت اوماها را شروع کرده‌اید بهتر است که به طور کلی تا زمانی که در این بازی حرفه‌ای نشده‌اید دفاع از بلایندها را فراموش کنید.

ریز و ری-ریز در پری-فلاپ بدون داشتن پوزیشن

یکی از اشتباهات بزرگ بازیکنان متوسط این است که ریزهای سنگینی را خارج از پوزیشن می‌دهند.

وقتی که پوزیشن ندارید اولویت شما باید بر این اساس باشد که پات چند نفره باشد. یعنی نباید شرایطی ایجاد کنید که بدون داشتن پوزیشن باعث هدزآپ شدن شما با حریف شود. به طور مثال زمانی که در پوزیشن آندردگان (UTG) هستید باید از پات زدن خود داری کنید، چرا که عموما توسط شخصی در کات-آف یا دیلر پوزیشن کال می‌شوید و هر دو بلایند کارت خود را می‌ریزند، به جای اینکار یا باید صرفا لیمپ کنید و یا اینکه ریز خود را کوچک نگاه دارید تا بلایندها نیز وارد بازی شوند.

آموزش پوکر اوماها میزهای ۶نفره

به همین ترتیب در پوزیشن اسمال-بلایند نیز باید ازین کار خودداری کرده، چرا که بیگ-بلایند را از بازی حذف خواهید کرد و با لیمپر خارج از پوزیشن هدزآپ می‌شوید. همچنین ری-ریز در اسمال-بلایند نیز همین نتیجه را خواهد داشت، این استراتژی ممکن است در لیمیت هولدم یا نولیمیت هولدم کاملا استاندارد باشد، اما در پات-لیمیت اوماها شما را در دردسر خواهد انداخت.

در سطوح حرفه‌ای‌تر ریز دادن در پوزیشن بلایندها با هدف حمله به لیمپر می‌تواند معقول باشد، اما بازیکنان متوسط این کار را انجام نمی‌دهند.

بیشتر این بازیکنان این کار را می‌کنند چرا که فکر می‌کنند کارت خوبی دارند یا می‌توانند ابتکار عمل خوبی از خود نشان دهند و بازی را به دست بگیرند، در حالی که بعد از فلاپ قضیه به طور کل برای آن‌ها تغییر پیدا خواهد کرد. تنها کاری که انجام می‌دهند این است که پات را سنگین‌تر می‌کنند و بازی را بدون داشتن پوزیشن برای خود سخت خواهند کرد.

خسیس بودن بیش از حد

نکته‌ای که در مورد میزهای ۶نفره وجود دارد این است که باید اگرسیو و تهاجمی باشید تا برنده شوید. باید بتوانید از فرصت‌هایی که برای گرفتن پات و تسلیم شدن حریف نسیب شما می‌شوند به خوبی استفاده کنید. اگر استراتژی‌ای را مناسب می‌بینید آن را انجام دهید، ناتوانی در انجام این کار نشان‌دهنده ضعف شماست.

بازیکنان اگرسیو همیشه به دنبال دلیلی برای ریز دادن هستند. شما نیز باید همین کار را کنید.

آموزش پوکر اوماها میزهای ۶نفره

تهاجم بیش از حد

در نقطه مقابل دسته قبل، بسیاری از بازیکنان در میزهای ۶نفره با دست‌های متوسط شروع به ریز دادن و بازی تهاجمی می‌کنند (مثل تریپس‌های ضعیف، ست پایین یا متوسط، استریت غیرناتس، فول-هاوس پایین و فلاش غیرناتس)، در حالی دست آن‌ها برای این کار مناسب نیست و صرفا به درد یک پات کوچک می‌خورد. این مشکل می‌تواند از عادت‌های قبلی شخص نشات بگیرد، به طور مثال او هنگامی که در میزهای فول-رینگ لیمیت هولدم بوده بسیار ناتس بازی می‌کرده، اما پس از وارد شدن به میزهای ۶نفره متوجه شده است که باید با کارت‌های ضعیف بسیار تهاجمی‌تر باشد. تفاوت بین فرم لیمیت در این است که اندازه بت‌ها در این بازی در مقایسه با پات بسیار کم هستند، اما در پات-لیمیت اوماها بت‌ها می‌توانند پات-سایز باشند.

در اوماها باید با دست‌هایی که متناسب با پات‌های سنگین هستند آن‌ها را به وجود آورید و با دست‌هایی که مناسب نیستند پات را کوچک نگه دارید. اگر با دست‌های متوسط زیادی وارد پات‌های سنگین شوید آرام آرام بانکرول خود را از دست خواهید داد.

انتخاب بازی و صندلی مناسب

شاید مهم‌ترین مشکل بازیکنان پات-لیمیت اوماها در میزهای ۶نفره این باشد که نمی‌توانند بازی و صندلی مناسبی انتخاب کند. این نکته ممکن است در میزهای فول-رینگ نیز مهم به نظر برسد، اما تاثیر آن در میزهای ۶نفره روی بازی فرد بسیار شدیدتر است.

آموزش پوکر اوماها میزهای ۶نفره

بیایید با نحوه انتخاب بازی شروع کنیم. در برخی بازیکنان میل به این وجود دارد که سنگین‌ترین و سخت‌ترین بازی‌های ممکن را پیدا کنند. برخلاف میزهای فول-رینگ که پات‌ها چندنفره شکل می‌گیرند و کسی که بهترین دست را دارد برنده آن می‌شود، میزهای ۶نفره براساس مهارت بازیکنان جریان دارند و شما تقریبا در هر دستی که وارد بازی می‌شوید باید توان رویارویی با حریف را داشته باشید. درنتیجه اگر در یک بازی ۵نفره هستید و ۳ نفر از بازیکنان در سطح جهانی پوکر بازی می‌کنند، بهتر است بازیکن ۴ام ضعیف‌تر از شما باشد!

مطلب پیشنهادی:‌ آموزش پوکر اوماها – مدیریت بانکرول

معضل دیگری که وجود دارد و باید در هنگام انتخاب بازی به آن توجه کنید سبک بازی افراد روی آن است. در برخی موارد میزهای پسیو که هیچ بازیکنی در پری-فلاپ ریز نمی‌دهد شاید بهتر از میزی پر از بازیکنان لوز-اگرسیو باشد که هر دست در پری-فلاپ ریز می‌دهند و بالعکس. اما در مجموع یکی از مزایای میزهای پسیو برای بازیکنان متوسط این است که اغلب روی بلایندها می‌توانند فلاپ را به راحتی ببینند. اما در بازی‌های اگرسیو که توان مقابله با آن‌ها را ندارند فشار زیادی را تحمل کرده و احتمال دارد برای دفاع کردن از بلایندهای خود اشتباهات زیادی انجام دهند.

به همین منظور اگر نسبت به واگذار کردن بلایندهای خود حس خوبی ندارید و یا نمی‌توانید در یک بازی اگرسیو دوام بیاورید، از بازی کردن در این میزها خودداری کنید!

آخرین مشکل انتخاب صندلی مناسب است. به صورت ایده‌آل شما باید بازیکنان تایت و پسیو را در سمت چپ خود داشته باشید تا بتوانید آزادانه در کات-آف یا های-جک پوزیشن را تصاحب کنید. اما حدس می‌زنید اگر یک بازیکن هایپر-اگرسیو یا مانیاک سمت چپ شما نشسته باشد و هر دست ریز دهد چه اتفاقی می‌افتد؟

شاید بدانید که چطور باید با او مقابله کنید، اما بهترین کار این است که از به وجود آوردن چنین شرایطی خودداری کنید. این شخص ممکن است بزرگترین بازنده روی میز باشد (یا حتی برنده)، اما او در بیشتر مواقع بازی و استراتژی شما را خراب خواهد کرد. در چنین شرایطی باید بازی خود را تایت کنید، اما در مجموع بهتر است صندلی دیگری بیابید و یا سمت چپ او بنشینید یا به طور کل میز دیگری را انتخاب کنید.

امیدواریم از این قسمت آموزش پوکر اوماها لذت برده باشید. با آرزوی موفقیت!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید