دسته‌ها

آموزش پوکر اوماها های-لو High-Low
پات لیمیت اوماها (PLO)دوره آموزش پایه‌ای پوکر

آموزش پوکر اوماها های-لو (Hi-Lo)

در این قسمت از آموزش پوکر اوماها فرمی از پوکر به نام های-لو را به شما آموزش می‌دهیم. دقت کنید که انتهای آموزش مختص افراد مبتدی است و صرفا جهت آگاهی آورده شده، امیدواریم که از آن لذت ببرید.

اوماها های-لو (High-Low، H/L، Omaha8 یا Omaha 8-or-better) بخاطر پات‌های سنگین زیادی که دارد به یکی از محبوب‌ترین بازی‌های جهان تبدیل شده است. در این فرم هر بازیکن ۴ کارت اختصاصی دریافت می‌کند (مانند اوماها معمولی). ۵ کارت مشترک نیز روی زمین قرار می‌گیرند. هر بازیکن با استفاده از ۲ کارت اختصاصی و ۵ کارت مشترک می‌تواند بهترین دست ممکن خود را تشکیل دهد. پات بین کسی که بهترین دست های (High) و کسی که بهترین دست لو (Low) را دارد تقسیم می‌شود، به همین دلیل این بازی های-لو نامیده شده است. شما می‌توانید از هر ترکیب ۲کارته‌ای برای ساخت بهترین دست خود استفاده کنید، دقت کنید که دو کارت شما برای هر پات می‌توانند جداگانه محسوب شوند.

برای به وجود آمدن دست لو حتما باید ۵ کارت پایین‌تر از ۸ در دست بازیکن وجود داشته باشد (حداقل ۳ کارت ۸ یا کمتر روی زمین)، در غیر این صورت شخص توانایی به وجود آوردن دست لو را ندارد. همچنین باید بدانید که دست‌های لو کاملا مشابه با بازی ۷Card Stud Hi/Lo تشخیص داده می‌شوند. اگر دست لو در بازی وجود نداشته باشد، دست های (High) برنده کل پات خواهد بود.

آموزش پوکر اوماها های-لو High-Low

آموزش پوکر اوماها های-لو

اوماها های-لو برای تشخیص قدرت دست‌های لو از سیستم «کالیفرنیا» یا «آس تا ۵» استفاده می‌کند. استریت و فلاش تاثیری در دست‌های لو ندارند و آس به عنوان عدد «یک» شناخته می‌شود. برای تفهیم این دست‌ها در ادامه لیستی به شما ارائه می‌کنیم که در آن اولین مورد ضعیف‌ترین دست لو را نشان می‌دهد و آخرین مورد دست لو ناتس است.

 1. ۸, ۷, ۶, ۵, ۴
 2. ۸, ۷, ۶, ۵, ۳
 3. ۸, ۶, ۴, ۲, A
 4. ۸, ۴, ۳, ۲, A
 5. ۷, ۶, ۵, ۴, ۲
 6. ۷, ۶, ۵, ۲, A
 7. ۷, ۵, ۴, ۳, ۲
 8. ۶, ۵, ۴, ۳, ۲
 9. ۶, ۴, ۳, ۲, A
 10. ۵, ۴, ۳, ۲, A

دقت کنید که دست لو (low) همیشه با توجه به بالاترین کارتش سنجیده می‌شود و به ترتیب کارت‌های بعدی مقایسه می‌شوند. به طور مثال مورد نهم در لیست بالا «۶low» شناخته می‌شود، چرا که قوی‌ترین کارت آن ۶ است. مورد پنجم «۷low» و مورد اول «۸low» است. در زبان پوکر برای گفتن نام دست‌ها ابتدا بالاترین کارت را می‌گوید و سپس کارت بعدی، به طور مثال به مورد نهم «Six-Four low» یا لو شش و چهار گفته می‌شود، همچنین مورد هشتم «لو شش و پنج» است.

همچنین به یاد داشته باشید که استریت و فلاش تاثیری روی دست‌های لو ندارند، علاوه بر آن استریت یا فلاش بودن به شما کمک می‌کنند که توانایی بردن دست های (High) را نیز داشته باشید و بتوانید برنده هر دو پات شوید. به این عمل اسکوپ (scoop) گفته می‌شود.

آموزش پوکر اوماها های-لو High-Low

انواع اوماها Hi/Lo

اوماها های-لو می‌تواند در فرمت‌های زیر بازی شود:

 • Limit Omaha Hi/Lo – ساختار شرطبندی فیکسد-لیمیت بوده و مشابه با لیمیت هولدم است.
 • Pot Limit Omaha Hi/Lo – ساختار شرطبندی مشابه با پات-لیمیت اوماها معمولی است و بازیکنان می‌توانند به اندازه پات بت کنند.
 • No Limit Omaha Hi/Lo – مشابه با نولیمیت هولدم است و بازیکن هر لحظه که بخواهد می‌تواند تمام چیپ‌هایش را وارد بازی کند.
 • Mixed Omaha Hi/Lo – بازی در برخی دست‌ها لیمیت و در برخی دست‌ها پات-لیمیت است. البته دقت کنید که هنگامی که بازی لیمیت می‌شود بلایندها افزایش پیدا می‌کنند تا با میزان استک بازیکنان همخوانی داشته باشند.

قوانین پوکر اوماها های-لو

مشابه با فرم‌های دیگر در این بازی نیز یک چیپ سفید رنگ که به آن باتون یا دیلر باتون گفته می‌شود وجود دارد که مشخص‌کننده کارت‌پخش کن است. قبل ازینکه بازی شروع شود بازیکنی که سمت چپ دیلر است اسمال-بلایند که بتی اجباری است را جلوی خود قرار می‌دهد. پس از او بازیکن سمت چپ اسمال-بلایند (SB) مبلغی اجباری را با عنوان بیگ-بلایند (BB) وارد پات می‌کند، این مبالغ مطابق با استیک (Stake) میز تعیین می‌شوند.

در بازی‌های لیمیت بیگ-بلایند هم‌اندازه با بت کوچک و اسمال-بلایند معمولا نصف بیگ-بلایند است، اما با توجه به میزان استیک‌ها این مبلغ می‌تواند افزایش یابد. به طور مثال در یک بازی ۴$/۲$ لیمیت، اسمال-بلایند ۱$ و بیگ-بلایند ۲$ است. اما در بازی ۳۰$/۱۵$ اسمال-بلایند ۱۰$ و بیگ-بلایند ۱۵$ است.

در بازی پات-لیمیت و نولیمیت بازی‌ها براساس بلایندهایشان شناخته می‌شوند، به طور مثال در یک بازی Omaha Hi/Lo 1$/2$ اسمال-بلایند ۱$ و بیگ-بلایند ۲$ است.

پس از قرار گرفتن بلایندها هر بازیکن کارت‌های اختصاصی خود را دریافت می‌کند. شرطبندی به صورت ساعتگرد بین بازیکنان انجام می‌شود و از بازیکنی که به اصطلاح به او آندردگان یا UTG گفته می‌شود شروع خواهد شد (نفر سمت چپ بیگ-بلایند).

آموزش پوکر اوماها های-لو High-Low

پری-فلاپ

بازیکن بعد از دیدن کارت‌هایش می‌تواند کال کند و یا بیگ-بلایند را ریز کند. آندردگان بازی را شروع می‌کند و بت او «لایو» در نظر گرفته می‌شود. این بازیکن آپشن‌های فولد، کال و ریز را دارا می‌باشد. به طور مثال اگر بیگ-بلایند ۲$ باشد، شخص می‌تواند ۲$ کال کند، یا حداقل مبلغ را به ۴$ برساند و یا فولد دهد. بازی به همین شکل بین بازیکنان دیگر به گردش در می‌آید.

نکته: ساختار شرطبندی در فرمت‌های مختلف متفاوت است. در انتها آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

شرطبندی تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که همه بازیکنان مبالغ یکسانی وارد پات کنند و یا فولد دهند.

فلاپ

پس از اینکه اولین دور شرطبندی انجام شد، سه کارت مشترک و نمایان وسط میز قرار می‌گیرد که به آن فلاپ گفته می‌شود. این کارت‌ها برای تمام بازیکنان اکتیو (کسانی که فولد نداده‌اند) قابل استفاده هستند. در این مرحله شرطبندی از اولین بازیکن سمت چپ دیلر شروع می‌شود. یکبار دیگر شرطبندی بین بازیکنان انجام می‌شود. در اوماها های-لو بت‌ها و ریزهای روی فلاپ بر اساس بت کوچک تعیین می‌شود (به طور مثال در بازی ۴$/۲$ حداکثر مبلغ بت ۲$ است).

مطلب پیشنهادی: آموزش پوکر اوماها – اصول پایه پری-فلاپ

ترن

وقتی که شرطبندی روی فلاپ به پایان رسید کارت مشترک بعدی می‌خورد، این کارت «ترن» نام دارد. ترن چهارمین کارت مشترک در بازی اوماها های-لو است. شرطبندی کاملا مشابه با فلاپ انجام می‌شود. تنها تفاوت در بازی‌های لیمیت این است که سقف شرطبندی به اندازه بت بزرگ می‌رسد. به طور مثال در بازی ۴$/۲$ بازیکنان می‌توانند مبلغ ۴$ بت کنند.

آموزش پوکر اوماها های-لو High-Low

ریور

وقتی که شرطبندی روی ترن به پایان می‌رسد آخرین کارت مشترک با نام «ریور» روی میز قرار می‌گیرد. شرطبندی کاملا مشابه با فلاپ و ترن انجام می‌شود. (از نفر سمت چپ دیلر شروع شده و به صورت ساعتگرد بازیکنان آپشن‌های چک، فولد، بت را دارند).

شوداون یا نمایش کارت‌ها

اگر در دور آخر شرطبندی بیش از یک بازیکن همچنان در بازی حضور داشته باشد، دست به پایان می‌رسد و آخرین نفری که بت یا ریز کرده است کارت‌های خود را نشان می‌دهد، اگر در ریور شرطبندی انجام نشده باشد اولین بازیکن سمت چپ دیلر در ابتدا کارت‌های خود را نشان می‌دهد. بازیکنان بعدی نیز به ترتیب کارت خود را نشان می‌دهند (شو یا Show می‌کنند) و کسی که بهترین دست High را دارد پات های را جمع کرده و کسی که بهترین دست Low یا لو را دارد پات لو را جمع می‌کند. دقت کنید که در تمام فرم‌های اوماها هر بازیکن فقط از ۲ کارت خود و ۳ کارت روی زمین استفاده می‌کند، و نمی‌تواند به طور مثال از ۱ کارت خود و ۴ کارت روی زمین استفاده کند. در صورتی که قدرت دست‌های بازیکنان یکسان باشد پات چاپ یا اسپلیت شده و بین بازیکنانی که بهترین دست را دارند تقسیم می‌شود. همچنین اگر دست لو (low) در بازی به وجود نیاید و هیچکس ۵ کارت ۸ یا کوچکتر نداشته باشد، تمام پات به کسی که بهترین دست های را دارد خواهد رسید.

بعد از اینکه پات به برنده یا برندگان دست رسید، دست جدیدی آغاز خواهد شد. همچنین باتون به صورت ساعتگرد به بازیکن بعدی انتقال می‌یابد.

لیمیت، پات-لیمیت و نولیمیت های-لو

قوانین بازی برای هر سه فرم در های-لو یکسان است و صرفا ساختار شرطبندی در آن‌ها تغییر می‌کند.

 • لیمیت اوماها های-لو – شرطبندی در این فرم از پیش‌تعیین شده است و طبق نظم خاصی پیش می‌رود. در پری-فلاپ و فلاپ تمام بت‌ها و ریزها هم‌اندازه با بیگ-بلایند هستند. در ترن و ریور اندازه تمام بت‌ها دوبل می‌شود. در اوماها های-لو ۴ بت می‌توند در هر دور شرطبندی انجام شود. ۱- بت، ۲- ریز، ۳- ری-ریز، ۴- کپ (ریز آخر).

آموزش پوکر اوماها های-لو High-Low

 • پات-لیمیت اوماها های-لو
  حداقل بت در پات-لیمیت اوماها مشابه با لیمیت است و باید هم‌اندازه با بیگ-بلایند باشد، اما بازیکنان می‌توانند حداکثر هم‌اندازه با پات بت کنند.حداقل ریز: حداقل ریز باید حداقل هم‌اندازه بت یا ریز قبلی همان دور شرطبندی باشد. به طور مثال اگر اولین بازیکن ۵$ بت کرد، بازیکن بعدی نیز باید حداقل ۵$ ریز کند (توتال ۱۰$).حداکثر ریز: بیشترین ریز با توجه به اندازه پات و تمام بت‌های زده شده توسط بازیکنان اکتیو تعیین می‌شود.

  مثال: اگر اندازه پات ۱۰۰$ باشد و هیچکدام از بازیکنان بت نکرده باشند، حداکثر اندازه بت هم‌اندازه پات یعنی ۱۰۰$ می‌باشد. پس از آن نوبت به بازیکن بعدی می‌رسد. این بازیکن می‌تواند فولد دهد، ۱۰۰$ را کال کند، یا ریزی بین حداقل و حداکثر دهد. حداقل ریز ۱۰۰$ (توتال ۲۰۰$) در نظر گرفته می‌شود و حداکثر آن برابر با ۴۰۰$ است، ریزر در ابتدا ۱۰۰$ کال می‌کند و اندازه پات را به ۳۰۰$ می‌رساند، سپس هم اندازه با پات (۳۰۰$) ریز می‌دهد و در مجموع به عدد ۴۰۰$ می‌رسد.
  در پات-لیمیت اوماها محدودیتی برای تعداد ریزها وجود ندارد.

آموزش پوکر اوماها های-لو High-Low

 • نولیمیت اوماها های-لو
  حداقل بت در نولیمیت اوماها های-لو هم اندازه با مبلغ بیگ-بلایند است، اما بازیکنان هرگاه که خواستند می‌توانند تا حداکثر تمام استک خود شرطبندی کنند.حداقل ریز: در بازی نولیمیت اوماها، اندازه ریز باید حداقل به اندازه بت یا ریز قبلی همان دور شرطبندی باشد. به طور مثال اگر بازیکنی ۵$ بت کرد، نفر بعدی برای ریز کردن باید حداقل ۵$ ریز کند (توتال ۱۰$).حداکثر ریز: هم‌اندازه با سایز استک شما (چیپ‌هایی که روی میز دارید).

  در بازی نولیمیت اوماها های-لو محدودیتی برای حداکثر تعداد ریزها وجود ندارد.

در نرم‌افزارهای پوکر قابلیت ریز یا بت کمتر و بیشتر از مقدارهای مجاز وجود ندارد.

پوکر اوماها های-لو به شدت در حال محبوب شدن در پوکر آنلاین در سراسر جهان است. سعی کنید به بازی در آن بپردازید و از آن لذت ببرید. امیدواریم این قسمت از آموزش پوکر اوماها برای شما مفید بوده باشد، موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید