دسته‌ها

برد در پوکر لایو
دوره آموزش پایه‌ای پوکر

راهنمای کامل آموزش پوکر مبتدی – قسمت اول

اگر می‌خواهید پوکر بازی کردن را به شکلی آسان و سریع و کاربردی یاد بگیرید، در جای درستی قرار دارید. ما برای شما یک راهنمای کامل از آموزش‌ پوکر آماده کرده‌ایم که با استفاده از آن می‌توانید در برابر دوستانتان و یا در سایت‌های آنلاین به پوکر بازی کردن بپردازید.

اگر می‌خواهید فقط یکی از فرم‌های آن را فرا بگیرید باید با تگزاس هولدم شروع کنید. یادگیری این فرم بسیار آسان و بازی در آن بسیار جذاب و چالش‌برانگیز می‌باشد.

همچنین نولیمیت هولدم محبوب‌ترین فرم پوکر در سراسر جهان است. برای یادگیری این فرم ادامه آموزش را مطالعه کنید!

پوکر نولیمیت هولدم چگونه پیش می‌رود

نولیمیت هولدم که به عنوان تگزاس هولدم نیز شناخته می‌شود، بسیار پیچیده‌تر از چیزی است که در ویدئوها یا هنگامی که دوستانتان بازی می‌کنند می‌بینید.

هر بازیکن روی میز دو کارت دریافت می‌کند که نباید دیگران آن‌ها را ببینند. همین.

هر بازیکن می‌تواند با استفاده از این دو کارت (یا یکی و یا هیچکدام) و پنج کارت روی زمین بهترین دست پوکر خود را بسازد.

بازیکنی که بهترین دست را دارد (یا دیگران را وادار به ریختن کارتشان می‌کند) برنده پات می‌شود. به همین سادگی.

در این بازی چهار مرحله شرطبندی داریم و هر بازیکن هر زمان که بخواهد می‌تواند کل چیپ‌هایش را وارد بازی کند. این موضوع یکی از جذابیت‌های بازی نولیمیت است. شما در یک دست می‌توانید پول خود را دو برابر (و یا چند برابر) کنید و یا اینکه ممکن است کل آن را ببازید.

پوکر انواع مختلفی دارد اما نولیمیت هولدم به دلیل محبوبیت و سادگی نسبت به دیگر فرم‌ها برتری بالایی دارد. این بازی ترکیبی از استراتژی‌ها، روانشناسی و اعداد و شانس است و با هیچ بازی دیگری قابل مقایسه نیست.

آموزش پوکر – قوانین اولیه

آموزش پوکر برای بازیکنان مبتدی

قبل از اینکه شروع کنیم شما باید با قوانین پایه پوکر آشنا شوید. ممکن است ۹۰٪ کسانی که به تازگی این قوانین را فرا گرفته‌اند در تشخیص قدرت دست خود اشتباه کنند.

این قوانین بسیار ساده هستند اما ممکن است در ابتدا اشتباه به نظر برسند:

۱- رویال فلاش (خال‌های یکسان و پشت‌سرهم از آس تا ده A-K-Q-J-T)

۲- استریت فلاش (خال‌های یکسان و پشت‌سرهم به طور مثال ۹-۸-۷-۶-۵)

۳- کاره (چهار کارت با ارزش یکسان، مثلا A-A-A-A-3)

۴- فول-هاوس (سه کارت مثل هم، دو کارت مثل هم K-K-K-8-8)

۵- فلاش (۵ کارت با خال یکسان)

۶- استریت (۵ کارت پشت‌سرهم مثلا ۲-۳-۴-۵-۶)

۷- سِت (۳ کارت مثل هم و دو کارت دیگر مثلا ۵-۵-۵-۹-A)

۸- دوپیر (دو کارت مثل هم، دو کارت مثل هم دیگر مثلا K-K-Q-Q-3)

۹- پیر (دو کارت مثل هم مثلا ۲-۲-۷-۱۰-K)

۱۰- های-کارت (قوی‌ترین کارتی که دارید)

مشاهده می‌کنید؟ آنقدر هم سخت نیستند. تنها کاری که باید بکنید این است که آن‌ها را به خاطر بسپارید. این قوانین با تکرار و تمرین به راحتی در ذهنتان ثبت خواهند شد. معمولا ۳ اشتباه وجود دارد که برای بازیکنان مبتدی به وجود می‌آید.

در اینجا آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

استریت، فلاش را شکست می‌دهد (خیر، همیشه ۵ خال یکسان از ۵ کارت پشت‌سرهم قوی‌تر هستند).

دوپیر از سِت قوی‌تر است (خیر، در پوکر بهتر است که سه آس و داشته باشید تا دو آس و دو کینگ).

کارت‌های بالاتر در قوانین تاثیر ندارند (خیر، فلاش شدن با آس همیشه بهتر از فلاش شدن با کینگ است و اگر دو بازیکن فلاش شوند کسی که برگ قوی‌تری از آن خال دارد برنده است).

آموزش روند بازی برای بازیکنان مبتدی

آموزش پوکر برای بازیکنان مبتدی

در این بازی از کارت‌های ۵۲تایی استفاده می‌شود. تعداد افراد روی میز می‌تواند از ۲ تا ۱۰ نفر متغیر باشد. در پوکر آنلاین یک بازیکن می‌تواند روی چند میز به طور همزمان بازی کند.

در اینجا روند بازی را بررسی می‌کنیم:

دیلر (کارت پخش‌کن) از بازیکن سمت چپ خود شروع به پخش کردن کارت‌ها می‌کند و تا زمانی که هر بازیکن دو کارت داشته باشد ادامه می‌دهد. بازیکن سوم بعد از دیلر اولین بازیکنی است که بازی را شروع می‌کند و چهار انتخاب دارد:

۱- ریز (Raise یا افزایش مبلغ شرط)

۲- چک (Check و پاس دادن حرکت به نفر بعد بدون انجام حرکتی، البته دقت کنید این انتخاب برای زمانی است که شرطبندی انجام نشده باشد و نیاز نباشد شخص مبلغی را کال کند).

اگر کسی ریز داد بازیکنان دیگر آپشن‌های زیر را دارند:

۱- کال (Call یا قبول کردن شرط حریف)

۲- فولد (Fold یا ریختن کارت‌ها)

۳- ریز (در این حالت به این کار ری-ریز یا Reraise گفته می‌شود و بازیکن دوباره مبلغ شرط را افزایش می‌دهد).

این روند تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که همه بازیکنان کال کنند و یا همه چیپ‌های آن‌ها وارد پات شود و آل-این بزنند.

وقتی که دور اول شرطبندی به پایان رسید دیلر سه کارت را به صورت نمایان برای همه بازیکنان روی میز قرار می‌دهد. این کارت‌ها، کارت‌های مشترک هستند و برای تمام بازیکنان قابل استفاده‌اند. به این سه کارت فلاپ می‌گویند.

دوباره شرطبندی شروع می‌شود و این بار بازی از اولین نفر سمت چپ دیلر شروع خواهد شد. وقتی شرطبندی کامل شد چهارمین کارت مشترک روی میز قرار می‌گیرد. به این کارت ترن می‌گویند.

دوباره هر بازیکن حق انتخاب دارد چک، ریز و اگر کسی ریز داد فولد یا کال یا ریز. پس از این مرحله پنجمین و آخرین کارت مشترک روی زمین قرار می‌گیرد. به این کارت ریور می‌گویند. این بار نیز بازیکنان با آپشن‌های قبلی می‌توانند به شرطبندی بپردازند و در انتها کارت‌ها نمایش داده می‌شوند و دست قوی‌تر برنده می‌شود.

بلایندها چه هستند؟ 

آموزش پوکر برای بازیکنان مبتدی

ممکن است قبل از این واژه بلایند (Blind) را شنیده باشید. نگران نباشید، یادگیری آن‌ها نیز آن‌قدر پیچیده نخواهد بود.

اولین بازیکن سمت چپ دیلر اسمال-بلایند (Small Blind) و دومین بازیکن بیگ-بلایند (Big Blind) نامیده می‌شوند. آن‌ها باید قبل از شروع دست مبلغ کمی را به صورت اجباری روی میز قرار دهند.

این مبلغ تعیین شده است و در پوکر آنلاین می‌توانید آن را روی اطلاعات میز ببینید (به طور مثال ۱۰۰۰/۲۰۰۰ یعنی هزار تومان اسمال-بلایند و دوهزار تومان بیگ-بلایند). این مبالغ باعث به جریان افتادن بازی می‌شوند. چرا که اگر وجود نداشته باشند بازیکنان هر دست کارت خود را خواهند ریخت و روند بازی دچار مشکل خواهد شد.

آیا همه در پوکر بلوف می‌زنند؟

بلوف بخشی جدانشدنی از پوکر است (البته کمتر از مقداری که شما فکر می‌کنید اتفاق می‌افتد) اما به عنوان یک بازیکن مبتدی تا زمانی که بازی را کاملا درک نکرده‌اید نیازی ندارید با آن درگیر شوید.

چرا؟ چراکه شما به تازگی قدرت کارت‌ها را درک کرده‌اید و ممکن است همچنان در تشخیص دستتان دچار مشکل شوید و اصلا درک نکنید که بلوف می‌زنید یا خیر. در مجموع انجام این کار برای یک بازیکن مبتدی موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

استراتژی‌های در پوکر وجود دارند که قبل از رسیدن به مبحث بلوف باید آن‌ها را فرا بگیرید.

اما اگر خیلی علاقه به بلوف زدن دارید سعی کنید آموزش‌های مربوط به سمی-بلوف را مطالعه کنید. این نوع بلوف با کارت‌هایی زده می‌شود که حتی اگر کال شوید همچنان احتمال برد دارید.

چگونه در تورنومنت‌ها بازی کنیم

دو نوع بازی در تگزاس هولدم وجود دارد:

  • کش-گیم یا بازی‌هایی با پول نقد
  • تورنومنت

کش-گیم بازی‌ای است که در آن حداقل و حداکثر ورودی در نظر گرفته می‌شود و بلایندهای آن هیچوقت تغییر نمی‌کنند. به طور مثال: در میزی با بلایند ۲$/۱$ حداقل ورودی ۲۰$ و حداکثر ورودی ۲۰۰$ است.

همه بازیکنان باید با پولی که جلوی آن‌ها قرار دارد بازی کنند و هر زمان که خواستند می‌توانند از میز خارج شوند. اگر بازیکنی تمام چیپ‌هایش را از دست بدهد می‌تواند دوباره آن‌ها را شارژ کند و مبلغ دلخواه خود را اضافه کند و به بازی کردن بپردازد.

اما در تورنومنت پوکر موضوع کمی متفاوت است، یک ورودی ثابت برای آن تعریف می‌شود و همه بازیکنان با پرداخت آن سر جایزه تعیین شده رقابت می‌کنند. مقدار چیپی که بازیکنان با آن بازی را شروع می‌کنند یکسان است.

در ابتدای بازی بلایندها بسیار کوچک هستند اما با گذشت زمان افزایش پیدا می‌کنند. این کار به تسریع روند تورنومنت کمک می‌کند و باعث می‌شود بازی گردش داشته باشد و تورنومنت بیش از حد طول نکشد. با اتمام چیپ بازیکنان تعداد نفرات و میزها کم می‌شود و یک میز پایانی باقی می‌ماند.

بازیکنی که در انتها بتواند تمام چیپ‌ها را مال خود کند برنده تورنومنت خواهد بود. جوایز بر اساس لیست پرداخت به ترتیب بین نفرات برتر تقسیم می‌شود.


ادامه آموزش را در قسمت دوم آن بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید