دسته‌ها

کنترل پات در پوکر (Pot Control)
استراتژی‌های پیشرفته‌ی پوکربعد از فلاپ

آموزش کنترل پات در پوکر (Pot Control)

آیا می‌خواهید در مورد کنترل پات در پوکر بدانید؟ در مدرسه پوکروای بسیار ساده و آسان به شما آموزش می‌دهیم که چگونه باید این استراتژی را پیاده کنید.

کنترل پات در پوکر نکات ظریفی دارد که باید با دقت آن‌ها را انجام دهید. همچنین انجام این استراتژی پوکر می‌تواند باعث شود که شخص تصمیمات بهینه‌تری بگیرد. اگر بخواهیم دلایلی را که باعث باخت سریع بازیکنان ضعیف در پوکر می‌شوند بررسی کنیم، کنترل پات یکی از آن‌ها است.

البته شرایطی نیز وجود دارد که بهتر است درباره کنترل پات فکر نکنیم. درچنین شرایطی باید توجه کنیم مهم‌ترین نکته این است که حریف نتواند احتمال برد خود را تشخیص دهد. همچنین کنترل پات در پوکر باید با توجه به آدزی که دارید انجام شود.

در این مقاله به توضیح این مسائل خواهیم پرداخت. شرایطی را بررسی می‌کنیم که نباید در آن‌ها از کنترل پات استفاده کنیم، و سپس شرایطی که کنترل پات باید در آن اعمال شود را بررسی خواهیم کرد.

کنترل پات در پوکر چیست؟

ساده بگوییم، کنترل پات با چک دادن یا بت‌های کوچک انجام می‌شود تا بتوانید اندازه پات قابل کنترلی داشته باشید.

اگر مقالات پوکر زیادی را مطالعه کرده باشید، شاید فکر کنید که کنترل پات ایده چندان جالبی به نظر نمی‌رسد. این استراتژی سال‌ها پیش که بسیاری از بازیکنان بد بودند به وجود آمد.

در آن زمان کنترل پات در پوکر بیشتر بر پایه‌ی دست‌ها انجام می‌شد، اما امروزه اینگونه نیست. و شاید ۱۰ سال دیگر کنترل پات چیزی باشد که بسیاری از بازیکنان خوب به آن بخندند.

ورودی میز در پوکر (Buy-in)

چه زمانی کنترل پات در پوکر معقول نمی‌باشد

بیایید به شرایطی در ۱۰ سال پیش نگاه کنیم که بیشتر بازیکنان از این استراتژی استفاده می‌کردند. بیایید بررسی کنیم که چرا در آن زمان این استراتژی مناسب بود و امروزه انجام آن وحشتناک است.

میز ۶ نفره نولیمیت هولدم

استک موثر ۱۰۰bb است، در دیلر پوزیشن هستیم و ♠K♠K داریم.

بازیکنان قبلی فولد می‌دهند و ما ۳bb ریز می‌دهیم.

اسمال-بلایند فولد می‌دهد و بیگ-بلایند کال می‌کند.

ندازه پات در فلاپ ۶٫۵bb است و ۲♣۶♣J می‌خورد.

بیگ-بلایند چک می‌دهد. ۵bb بت می‌کنیم. بیگ-بلایند کال می‌کند.

ترن ♣۸ می‌خورد و پات ۱۶٫۵bb است.

بیگ-بلایند چک می‌دهد. چه کار باید کنیم؟

ترن کارت بدی خورده است. استریت و فلاش یا دوپیر ممکن است در بازی وجود داشته باشد. حال شانس این وجود دارد که دست ما باخته باشد.

در چنین حالتی بازیکن ۱۰ سال پیش چه کار می‌کرد؟ او در لاک دفاعی خود فرو رفته و سعی می‌کرد که از رشد پات جلوگیری کند. با چک دادن او پات را کنترل کرده و آن را کوچک نگه می‌داشت. او در ریور می‌توانست تصمیمی بگیرد که با آن راحت است.

ریز دادن با دست‌های دراو در پوکر

اما این کار با اینکه منطقی به نظر می‌رسد کاملا اشتباه است. یک بازیکن مدرن می‌داند که چک دادن روی ترن اشتباه بسیار بزرگی است. دلایل زیادی برای آن داریم.

 • ما همچنان می‌توانیم از بسیاری از دست‌های ضعیف‌تر مثل Jx ، استریت دراو و فلاش‌دراو پول بیشتری دریافت کنیم.
 • ما باعث فولد دادن حریفی که دست ضعیفی دارد می‌شویم.
 • معمولا شوداون نیز برای ما رایگان خواهد شد. اگر روی ترن بت کنیم و حریف چک/کال کند، معمولا در ریور خارج از پوزیشن چک خواهد داد.
 • نیازی نداریم از چک-ریز شدن بترسیم. اگر چک-ریز شویم تقریبا بازنده به نظر می‌رسیم و فولد دادن منطقی است.
 • حریف ما ممکن است با یک کارت فلاش‌دراو باشد. اگر چک دهیم اجازه می‌دهیم که او به راحتی از ۲۰٪ احتمال برد خود استفاده کند.
 • اگر چک دهیم یک کارت بد می‌تواند بت زدن را در ریور برایمان غیرممکن کند.
 • اگر چک دهیم شانس این وجود دارد که حریف به ما بلوف بزند، مخصوصا اگر ریور کارت ترسناکی بخورد.
 • در ریور ضعف نشان می‌دهیم و احتمال بلوف زدن حریف بسیار بالا می‌رود. وقتی که بت زدن ادامه دهیم دست ما برای حریف غیرقابل‌تشخیص خواهد بود.

این‌ها موارد شروع مسئله هستند. می‌توانید در مورد مسائلی مثل ارزش منتظره (EV) بت زدن در مقایسه با چک دادن فکر کنید. بت زدن تقریبا همیشه ارزش منظره بالاتری نسبت به چک دادن دارد. دلایلی که در بالا آوردیم می‌توانند این موضوع را اثبات کنند.

همچنین کنترل پات در چنین شرایطی می‌تواند بسیار عجیب به نظر برسد. فرض کنید روی ترن چک دادیم، حریف می‌تواند به سادگی در ریور آل-این بزند. چطور می‌توانید وقتی حریف قابلیت این را دارد که در ریور آل-این بزند بگویید که پات را «کنترل» کرده‌اید؟

زمانی می‌توانید بگویید پات را کنترل کرده‌اید که در ریور آپشن بت زدن یا چک دادن را داشته باشید.

ورودی میز در پوکر (Buy-in)

کنترل پات در پوکر – دوران مدرن

حتی در شرایطی که ممکن است استفاده از کنترل پات در پوکر درست به نظر برسد، این استراتژی به عنوان آپشن دوم ما مطرح می‌شود و تصمیمات اصلی ما وابسته به مسائل دیگری هستند. بیایید دو مثال را بررسی کنیم.

میز ۶نفره نولیمیت هولدم

استک موثر ۱۰۰bb است، در کات-آف هستیم و ۱۰A داریم.

۲ نفر فولد می‌دهند، ما ۳bb ریز می‌دهیم. دیلر و اسمال-بلایند نیز فولد می‌دهند، بیگ-بلایند کال می‌کند.

فلاپ ♠۷♣J♣۱۰ می‌خورد و مبلغ پات ۶٫۵bb است.

بیگ-بلایند چک می‌دهد. چه کار باید کنیم؟

در بیشتر بازی‌های پوکر بهتر است بت کنیم تا چک دهیم. این مورد یکی از شرایط دیگری است که کنترل پات در آن بی‌فایده است.

«ما فقط پیر متوسط داریم، این دست ارزش بت کردن در سه مرحله را ندارد، بهتر است روی فلاپ پات را کنترل کنیم».

کنترل پات در این شرایط بسیار بد است. زمین دراوهای بسیاری دارد، ما نمی‌توانیم اجازه دهیم حریف با بسیاری از دست‌ها کارت‌های بعدی را رایگان ببیند. پیر دوم و تاپ-کیکر نیز در این شرایط دست خوبی باشد.

آموزش پوکر تگزاس هولدم

با اینحال فرض کنید که حریف شما یک بازیکن بسیار تهاجمی است که روی چنین فلاپ‌هایی چک-ریز می‌کند. در این شرایط برای چک دادن روی فلاپ دلیل داریم. دلیل اصلی این است که ارزش منتظره چک دادن در این شرایط بالاتر از بت کردن است، چرا که احتمال زیادی وجود دارد که چک-ریز شویم.

اما عملا برای تصمیم‌گیری نیازی به ایده کنترل پات نداریم.

میز ۶نفره نولیمیت هولدم

استک موثر ۱۰۰bb است، در کات-آف هستیم و ۵A داریم.

۳bb ریز می‌دهیم. دیلر و اسمال-بلایند فولد می‌دهند. بیگ-بلایند کال می‌کند.

فلاپ ♠۲۶♣A می‌خورد و پات ۶٫۵bb است.

بیگ-بلایند چک می‌دهد. چه کار باید کنیم؟

در این شرایط کنترل پات می‌تواند منطقی باشد. این شرایط تقریبا ۰ یا ۱۰۰ محسوب می‌شود. با توجه به خشک بودن زمین، حریف ما یا آس با کیکر بهتر دارد و کال می‌کند و یا ست است، یا اینکه دراوهای بسیار ضعیفی مثل ۷۷ دارد.

J10 سوتد در پوکر

این شرایط برای چک دادن و بت کردن در ۲ مرحله می‌تواند کاملا مناسب باشد. این کار نوعی از کنترل پات در پوکر است، با این حال باز هم نیازی به این ایده نداریم تا متوجه شویم باید روی فلاپ چک دهیم.

 • می‌خواهیم نشان دهیم دست ضعیفی داریم و شانس بلوف زدن حریف را در ترن و ریور افزایش دهیم.
 • می‌خواهیم نشان دهیم دست ضعیفی داریم و باعث شویم حریف در ترن و ریور با دست‌های ضعیف خود ما را کال کند.
 • دست ما صرفا برای شرطبندی در ۲ مرحله مناسب است و زمین دراوی ندارد که نگران دادن کارت رایگان به حریف باشیم.
 • بت زدن سنگین در ۳مرحله ما را در برابر دست‌هایی قرار می‌دهند که از ما جلوتر هستند.

حتی در چنین شرایطی نیز گاهی اوقات بت زدن می‌تواند منطقی باشد. شاید حریف عاشق این باشد که روی فلاپ بازی را شناور کرده و ما را گیج کند، یا اینکه کال-استیشن باشد. در میزهای سبک نیز بهتر است بت کنیم و کاملا مستقیم بازی را ادامه دهیم. می‌توانیم به سادگی بت کنیم، چرا که تاپ-پیر هستیم و حریف آنقدر بد هست که با دست‌های ضعیف خود نیز ما را کال کند.

از بازی پسیو دوری کنید

ایده اولیه این است که بازی تهاجمی یا اگرسیو ما را به سود می‌رساند. درنتیجه هرگاه که بخواهیم پسیو عمل کنیم باید دلیلی برای آن داشته باشیم. شاید حس کنید کمی فریب خورده‌اید، چرا که می‌خواستید کنترل پات در پوکر را بیاموزید، اما توضیح دادیم که نباید بیش از حد به کنترل پات توجه کنید! این استراتژی شاید یکی از بهترین چیزهایی است که در گذشته وجود داشته است، اما بازی‌های مدرن متفاوت هستند.

کنترل پات به عنوان یکی از استراتژی‌های پوکر شناخته می‌شود و شاید توصیه ما کمی غیرعادی به نظر برسد. مهم‌ترین مهارتی که در پوکر باید داشته باشید این است که برای همه چیز به دنبال دلیل بگردید و صرفا خودتان را محدود به استراتژی‌های مختلف نکنید. با اینکه استراتژی کنترل پات در پوکر (Pot Control) در گذشته بسیار مفید محسوب می‌شد، اما در حال حاضر رو به نابودی می‌رود. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید