دسته‌ها

اجتناب از اشتباهاتاستراتژی‌های ابتدایی پوکر

اشتباهات در پوکر | نحوه شناسایی و رفع آن ها

پوکر یک بازی مبتنی بر تصمیم گیری است.

یک مسئله مهم در ارتباط با اشتباهات در پوکر وجود دارد و ما به وسیله آن، این مفهوم را توضیح می دهیم: مهم نیست که پات فعلی را ببازید یا ببرید؛ هر وقت نتوانید بهترین عملکرد ممکن را ارائه دهید، بخشی از بیشترین سود ممکن را از دست می دهید و ما از این امر که با ضرر مالی همراه است، با نام اشتباه در پوکر یاد می کنیم.

اگر قصد دارید از پوکر کسب درآمد داشته باشید و تنها بر شانس متکی نباشید، لازم است اشتباهات در پوکر را به حد اقل برسانید و بهتر بگوییم، به کل حذف کنید. بهترین راه برای جلوگیری از پیش آمدن هر گونه اشتباه در پوکر این است که از اشتباهات خود درس بگیرید.

برای یادگیری از اشتباهات خود در پوکر، لازم است این اقدامات را انجام دهید:
  • مرتکب آن اشتباه شوید
  • آن را درک کنید و به اشتباه بودن آن اعتراف کنید
  • تعیین کنید که بهترین حرکت ممکن چه بوده است
  • مشخص کنید که چرا انجام آن حرکت بهتر از اشتباه شما بوده است
  • آن را در بازی بعدی خود به کار بگیرید

تعیین اشتباهات در پوکر

اشتباهات در پوکر

یک عمل اشتباه در پوکر دقیقا چه عملی است؟

دیوید اسکلنسکی سعی کرده است اشتباهات در پوکر را دسته بندی کند و در این راه از نظریه پایه ای پوکر استفاده کرده است که می گوید: اگر هر حرکتی انجام دهید که به حریف شما اجازه بدهد به شما برتری پیدا کند، شما مرتکب اشتباه شده اید.

بخشی از این نظریه، مبتنی بر یک نظریه دیگر از اسکلنسکی موسوم به نظریه دلارهای اسکلنسکی است که به زبان ساده، می گوید: چه پولی را ببازید و چه ببرید، این اتفاق در راستای احتمالات افتاده است.

معنای این نظریه این است که اگر احتمال برد به باخت شما ۶۰ به ۴۰ باشد و پول را وسط بگذارید، چه ببازید و چه ببرید، شما ۶۰ درد پات را به دست آورده اید، منتها در واحد دلارهای اسکلنسکی.

بسیاری از بازیکنان پوکر این نظریه را خیلی قبول ندارند. به نظر آن ها، این نظریه برای بازی پیچیده ای مانند پوکر بسیار صفر و یکی است.

برای مثال، فرض کنیم که شما یک آس دل و یک شاه دل در دست دارید و حریفتان یک ۹ گشنیز و یک ۹ دل دارد. فلاپ هم برابر است با بیبی دل، ۸ پیک و ۴ خشت.

بنا به نظریه پایه ای پوکر، شما نباید هیچ کاری به جز چک یا فولد بکنید. حریف شما می تواند شما را شکست دهد، پس بهتر است هیچ پول دیگری به پات اضافه نکنید.

در واقعیت، بسته به بازیکن، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که حریفتان در ادامه فولد کند. و این مسئله ای نیست که بتوان آن را اندازه گیری کرد تا وارد نظریه دلارهای اسکلنسکی شود.

بنا بر این، یک اشتباه در پوکر به چه چیزی اتلاق می شود؟ به صورت کلی، هر بار که شما هر حرکتی به جز بهترین حرکت ممکن در پوکر انجام دهید، شما دچار اشتباه شده اید.

متاسفانه اما، در پوکر، اکثر کارت ها حالتی خاکستری دارند و نمی توان به صورت دقیق گفت که باید با آن دست با چه فرمولی برخورد کرد.

اگر فکر می کنید که یک حرکت اشتباه است، احتمالا اشتباه است.

جدا از تمام قوانین و نظریه های مختلف، هر جا در پوکر احساس کردید که مرتکب یک اشتباه شده اید، احتمالا همین طور است و اشتباه کرده اید. حتی اگر جایی با خود گفتید: «می شد بیشتر ببرم» یا «می شد کمتر پول به فنا بدهم»، باز هم اشتباه کرده اید و احتمالا حق با شما است.

واضح و مبرهن است که تعداد اشتباهاتی که در پوکر می کنید، تاثیر مستقیمی بر روی میزان کلی باخت ها و بردهای شما دارد. مسلما، هر چه تعداد اشتباهات شما کمتر باشد، اوضاع بهتر خواهد بود. اما آیا ارزش تمام اشتباهات شما یکسان است؟

پوکر بازی ای است که بر اساس شانس در بازه زمانی کوتاه مدت طراحی شده است. در بلند مدت که مشخص است، تمام بازیکنان خوب به سود می رسند و بازیکنان بد متحمل ضرر می شوند. اما عنصر شانس هم در این زمینه دخیل است. نمی توان این مسئله را نادیده گرفت.

ممکن است بازیکنان دچار اشتباهاتی شوند که حتی بعدها هم متوجه آن نشوند. ممکن است اشتباهاتی را به صورت مکرر انجام دهند و در نهایت، با خوش شانسی تمام، با سود خوبی به خانه بروند. این تاثیر شانس است.

اشتباهات در پوکر؛ کوچک ها در برابر بزرگ ها

تفاوت میان اشتباهات بزرگ و کوچک در پوکر بسیار زیاد است. فرض کنیم، پس از هر فلاپ، شما بی توجه به اندازه پات، یک حرکت را تکرار کنید.

آیا این یک اشتباه است؟ البته که هست. این بهترین راه برای سود بردن از امکانات یک دست نیست. ممکن است بتوانید در دست های بعدی حریفتان را مجبور به فولد کنید و سود بیشتری بکنید. با این حساب، این یک اشتباه بزرگ است یا کوچک؟

این اشتباه یک اشتباه کوچک است. برای مثال، اگر منظور ما داشتن یک چهارتایی باشد، که اتفاقی نادر است و در هر ۵۰۰۰ دست بازی، ممکن است تنها یک یا دو بار پیش بیاید، شما برنده اید، منتها سود کمتری نصیبتان شده. با این حساب، این اشتباه چندان بزرگ نیست.

اشتباهات بزرگ در پوکر: تفاوت میان برندگان و بازندگان

اشتباهات بزرگ در پوکر هستند که حساب برندگان را از بازندگان جدا می کنند. اگر بازیکنی در چرخه این اشتباهات بیفتد، در بلند مدت متحمل ضررهای بسیار زیادی می شود.

به عنوان مثالی از یک اشتباه بزرگ، که ممکن است در ابتدا یک اشتباه کوچک به نظر بیاید، می توانیم به ریز کردن در خارج از موقعیت با دست ضعیف اشاره کنیم.

اگر اشتباه شما این باشد، اهمیتی ندارد که در بقیه بخش های بازی چقدر خوب هستید. بازی کردن با دست بد در جایی خارج از موقعیت، اشتباهی است که می تواند به راحتی مانع تمام موفقیت های احتمالی شما در پوکر شود. این اشتباه می تواند شما را از بردهای بزرگ دور کند و در دام باخت های کوچک و بزرگ بیندازد.

کال کردن بیش از حد

نمونه دیگری از اشتباهات بزرگ، کال کردن بیش از حد است. از آن جا که این بازیکنان در هر دست مقداری پول از دست می دهند، در بلند مدت قطعا یکی از بازندگان هستند.

اکثر بازیکنان پوکر ایرادات کوچکی دارند

هیچ بازیکن پوکری در برابر اشتباهات در پوکر مصون نیست. تقریبا تمام بازیکنان ایرادات کوچکی دارند و کارهایی هست که می توانند به نحو بهتری آن ها را انجام دهند. ایراداتی مانند:

  • نبستن شرط کسب ارزش روی ریور وقتی در موقعیت هستند
  • کال کردن ریزهای زیاد با جفت های ضعیف

اگر وقتی در موقعیت هستید، اقدام به بستن شرط های موسوم به Value Betting نکنید، نمی توانید چک-ریز کنید. در بلند مدت، این مسئله به این معنا است که شما مبلغ بسیار زیادی را از دست خواهید داد و پولی که می توانسته در جیب شما برود، بین سایرین تقسیم می شود.

اگر جفت هایی ضعیف دارید و بیش از حد کال می کنید، ممکن است گاهی اوقات مبالغ ناچیزی هم ببرید؛ اما در بلند مدت می بینید که ضرری هنگفت متوجه شما خواهد شد.

اشتباهات ترکیبی؛ چیزی که بازیکنان بزرگ پوکر مرتکبش نمی شوند

پوکر یک بازی مبتنی بر تصمیم گیری است. چه آنلاین بازی کنید و چه لایو، متوجه این مسئله شده اید که هر تصمیمی می گیرید، در روند بازی تاثیر می گذارد.

فلسفه بازی پوکر این است که بازیکنی که تصمیم بهتری بگیرد، بر بازیکنی که تصمیمی با کیفیتی پایین تر از تصمیم او گرفته است، برتری داشته باشد و بابت آن پول بیشتری می برد. هر چه تعداد تصمیمات اشتباه شما کمتر باشد، موفقیت بیشتری نصیبتان خواهد شد.

اگر هیچکس در این بازی مرتکب اشتباه نمی شد، هیچ کس هیچ وقت در بلندمدت برنده چیزی نمی شد. همه بازیکنان پوکر در این حالت تنها مشغول برداشتن از یک جیب و گذاشتن در جیب هم بودند. با تصور کردن چنین دنیای بی نقصی، می بینید که لذت بازی از بین رفته است. این اشتباهات هستند که سوخت موتور جذاب بودن پوکر می شوند.

با این حساب، اگر حتی بزرگ ترین بازیکنان پوکر دنیا مرتکب اشتباهات در پوکر می شوند، پس چه فرقی میان آن ها با من و شما وجود دارد؟

بازیکنان بزرگ پوکر اجازه نمی دهند اشتباهاتشان با هم ترکیب شود. آن ها در هر راند به صورت مستقل از سایر راندها تصمیم می گیرند و سعی می کنند در هر حرکت، بهترین حرکت ممکن را انجام داده باشند. اما بازیکنان تازه کار، وقتی اشتباهی می کنند، در صدد جبران آن بر می آیند و در پی آن، تمرکز خود را از دست می دهند. در نهایت امر هم می بینیم که بازیکن تازه کار پس از ارتکاب به یک اشتباه کوچک، در دور باطل اشتباهات بزرگ می افتد و در نتیجه، چندین برابر اشتباه اولیه، متحمل ضرر می شود.

مثال:

یک پوکر تگزاس هولدم نو لیمیت را در نظر بگیرید که بلایندهای آن ۱ و ۲ دلاری باشد. ژتون فعال ۲۰۰ دلار است. یک بازیکن یک ریز ۱۲ دلاری می دهد. شما مرتکب اشتباه می شوید و با داشتن یک ۴ دل و یک ۷ دل، در بیگ بلایند، کال می کنید. کارت های روی میز نمایش داده می شوند و می شوند ۵ دل، ۶ دل و تک پیک. حریفتان ۲۰ دلار شرط می بندد.

آیا باید اجازه بدهید که اشتباهتان پیچیده شود؟ آیا چون فقط در فلاپ مرتکب یک اشتباه شده اید، می خواهید کال یا فولد کنید؟

فلاپ حالا مشخص شده است و شما حالا یک فلاش دراو دارید. هرچند که در ابتدای بازی دچار اشتباه شدید، اما فولد کردن این دست می تواند اشتباه بزرگ تر شما باشد. نگاه مثبتی به ادامه بازی داشته باشید و بازی را با ریز کردن ادامه دهید.

مثال بعدی:

فرض کنیم مشغول بازی تگزاس هولدم نو لیمیت آنلاین با بلایند ۱ و ۲ دلاری هستید. ژتون فعال برابر ۲۰۰ دلار است. با داشتن ۱۰ پیک و ۹ پیک، شما ۷ دلار ریز می کنید. یکی دیگر از بازیکنان به عنوان بیگ بلایند، ۲۰ دلار ریز می کند.

احتمال شما این است که او چند کارت بالا در حد آس و شاه داشته باشد و بنا بر این تصمیم می گیرید که کال کنید.

کارت های میز مشخص می شوند و آن ها عبارتند از ۱۰ گشنیز، ۳ دل، ۴ پیک. حریفتان ۳۰ دلار شرط می بندد. حالا شما جفت برتر را دارید و در پیش از فلاپ کال کرده اید.

کارت بعدی ۷ پیک است و او ۶۵ دلار شرط می بندد. در این جا شما احساس می کنید که تا این جای کار، خیلی برای یک دست سرمایه گذاری کرده اید و بهتر است فولد نکنید و به جایش، کال کنید. دور ریور هم رو می شود و ۲ خشت می آید و حریفتان هم ۸۵ دلار شرط می بندد.

این جا احساس می کنید که فولد کردن، نوعی خیانت به سرمایه گذاری قبلی شما است و کال می کنید. این دست یک فاجعه به تمام معنا است و مثال خوبی برای پیچیده شدن اشتباهات در هم است.

نتیجه گیری

پوکر یک بازی مبتنی بر تصمیم گیری است. تصمیم گیری در این بازی باید بر اساس منطق باشد؛ نه احساسات. اگر از لحاظ احساسی در وضعیت متعادلی نیستید، بهتر است از بازی دست بکشید و برای مدتی به خودتان استراحت بدهید. مسئله مهم اما این است که بتوانید اشتباهات خود را شناسایی و رفع کنید. این کار از طریق مکانیزم مشخی صورت می پذیرد و می تواند به شما کمک کندد که اشتباهاتتان کمتر و کمتر شود. تفاوت میان بازیکنان حرفه ای و آماتور، در میزان همین اشتباهات است.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید