دسته‌ها

چگونه پوکر بازی کنیم
قوانین بازی پوکر

چگونه پوکر بازی کنیم – قسمت اول

پوکر بازی بسیار محبوبی است که یادگیری آن آسان، اما حرفه‌ای شدن در آن بسیار سخت است. علاوه بر اینکه یک بازی کارتی محسوب می‌شود، این بازی استراتژیک نیز هست و باید بتوانید به خوبی تصمیم بگیرید چه زمانی کارت خود را بریزید، بلوف بزنید و یا بلوف کسی را بگیرید. فرم‌های زیادی از پوکر وجود دارند، اما تگزاس هولدم محبوب‌ترین آن‌ها است. در حالی که هر فرم قوانین مخصوص به خودش را دارد، اما پایه همه آن‌ها مشابه با هم است. تمام کاری که باید بکنید این است که قوانین پایه را بدانید، پس از آن می‌توانید استراتژی برد مخصوص به خود را در این دنیای بزرگ به وجود آورید.

چگونه پوکر بازی کنیم: بخش اول

بازی در تگزاس هولدم

چگونه پوکر بازی کنیم

۱

۱۰ قانون اصلی پوکر و رتبه‌بندی آن‌ها را بشناسید مهم نیست چه نوع پوکری بازی می‌کنید، قدرت دست‌ها در همه آن‌ها مثل هم است. یادگیری این قوانین دشوار نیست و می‌توانید برای ماندگاری در ذهن آن‌ها را روی کاغذ بنویسید. سپس کارت‌های مختلف را بررسی کنید و خواهید دید به آسانی آن‌ها را فرا می‌گیرید. در اینجا قوانین پوکر را از قوی‌ترین به ضعیف‌ترین بررسی می‌کنیم:

 •  قوی‌ترین دست رویال-فلاش است (رویال استریت فلاش). این دست شامل ۵ کارت A, K, Q, J , 10 همه با خال یکسان است. این دست به هیچ دست دیگری شکست نمی‌خورد.
  • استریت-فلاش – از پنج کارت پشت‌سرهم با خال یکسان ساخته می‌شود.
  • کاره – ۴ کارت با یک ارزش و ۱ کارت دیگر. به طور مثال اگر شما چهار A (آس) داشته باشید، هیچکس دیگری آس ندارد و رویال-فلاش ممکن نخواهد بود.
  • فول-هاوس – ۳ کارت مثل هم، ۲کارت مثل هم دیگر.
  • فلاش – ۵ کارت با خال یکسان. ترتیب مهم نیست، صرفا خال‌ها باید مشابه باشند.
  • استریت – ۵ کارت پشت‌سرهم، خال‌ها اهمیتی ندارند.
  • سِت یا تری-آف-کایند – ۳کارت با ارزش یکسان، ۲کارت دیگر.
  • ۲پیر – ۲ کارت مشابه به علاوه ۲ کارت مشابه دیگر و ۱ کارت دیگر.
  • پیر – ۲ کارت با یک ارزش به علاوه سه کارت مختلف.
  • های-کارت – این قانون ضعیف‌ترین حالت است که هیچکدام از قوانین بالا را به وجود نمی‌آورد، هیچ دو کارتی هم‌ارزش نیستند و توالی بین کارت‌ها وجود ندارد.

 نکته: دقت کنید اگر دو نفر یک قانون را به وجود بیاورند، کسی که های‌کارت بهتری دارد برنده می‌شود. اگر کارت‌های برتر کاملا مشابه و هم‌ارزش بودند بازی مساوی می‌شود و پول روی میز بین بازیکنان تقسیم می‌شود.

چگونه پوکر بازی کنیم

۲

قرار دادن بلایندها (شرط‌های اولیه)‌ یا آنته: در پوکر شرط‌های شروع بازی به دو شکل قرار می‌گیرند. در تگزاس هولدم بازیکن بعد از کارت‌پخش‌کن (دیلر) مبلغی را به عنوان «اسمال-بلایند» (که معمولا نصف حداقل شرطبندی است) و بازیکن بعد از اسمال-بلایند مبلغی که هم‌اندازه با حداقل شرط است به عنوان «بیگ-بلایند» قرار می‌دهد. در شکل دوم همه بازیکنان مقدار کمی را با عنوان «آنته» روی میز قرار می‌دهند تا شرطبندی اولیه شکل بگیرد.

 •  به جز هولدم و اوماها بیشتر شکل‌های پوکر از روش آنته استفاده می‌کنند.

چگونه پوکر بازی کنیم

۳

به دو کارتی که دیلر به شما می‌دهد نگاه کنید، آن دو کارت دست شما است. دیلر به ترتیب از اولین بازیکن سمت چپ خود شروع به پخش کردن کارت‌ها می‌کند و به هر بازیکن یک کارت می‌دهد. تا زمانی که هر بازیکن ۲ کارت دریافت کند این کار را ادامه خواهد داد. در اینجا می‌توانید کارت‌هایتان را ببینید.

 •  در پوکر گاهی اوقات دیلر کارت‌هایی را می‌سوزاند. با این کار از تشخیص کارت‌ها توسط بازیکنان جلوگیری می‌شود.
  • کارت‌ها همیشه در جهت ساعت‌گرد پخش می‌شوند.

 نکته: بازیکنان دست خود را تا زمان رسیدن به شوداون به هیچکس نشان نمی‌دهند. حتی اگر بازیکنی از بازی بیرون رفت بهتر است که دستش را مخفی نگاه دارد. قطعا کسی دوست ندارد به صورت اتفاقی (یا عمدا) قدرت دستش فاش شود.

چگونه پوکر بازی کنیم

۴

در شروع شرطبندی ریز، کال و فولد انتخاب‌های شما خواهند بود. هر بار که دیلر کارت جدیدی روی میز قرار می‌دهد، می‌توانید شرطبندی کنید، البته دقت کنید برای شروع بازی حداقل باید دو بازیکن کارت داشته باشند. شرطبندی به صورت دایره‌وار و ساعت‌گرد انجام می‌شود، در این مرحله انتخاب‌هایی خواهید داشت. می‌توانید:

 •  اگر کسی هنوز ریز نداده مبلغ شرط را افزایش دهید.
  • برای پاس دادن بازی به نفر بعد می‌توانید چک دهید.
  • اگر بخواهید مبلغ شرط کسی را قبول کنید می‌توانید کال کنید.
  • با گفتن کلمه «ریز» پول بیشتری وارد پات کنید. اگر شما یک بازیکن دیگر را ریز یا ری-ریز کنید، هرکدام از دیگر بازیکنان می‌توانند مبلغ جدید شما را کال کنند یا فولد دهند (یا حتی مجددا ری-ریز کنند).
  • اگر نمی‌خواهید مبلغ شرطبندی کسی را قبول کنید می‌توانید «فولد» را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید کارت خود را فولد دهید آن‌ها را برنگردانید و از دادن اطلاعات به بازیکنان دیگر خودداری کنید!

چگونه پوکر بازی کنیم

۵

به «فلاپ» نگاه کنید و قدرت دست خود را تشخیص دهید. بعد از به پایان رسیدن دور اول شرطبندی، دیلر اولین کارت را می‌سوزاند. پس از آن ۳ کارت را به صورت نمایان برای همه بازیکنان روی میز قرار می‌دهد که به آن «فلاپ» گفته می‌شود. این کارت‌ها مشترک هستند و تمام بازیکنان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. این کارت‌ها را با دست خود ترکیب کنید و قدرت آن را بسنجید، سپس ریز، چک، کال یا فولد را انتخاب کنید.

 •  در مجموع دیلر ۵ کارت روی میز قرار می‌دهد. شما در مجموع ۷ کارت برای ساخت بهترین دست ۵کارته خود دارید: ۲کارت در دستتان و ۵ کارت روی میز. با اینکه شانس در بازی موثر است، کمی وقت بگذارید و فلاپ را آنالیز کنید – آیا در پایان دست خوبی خواهید داشت؟
  • با توجه به قوانین بازی ۵کارت شما در دورهای ممکن شرطبندی ممکن است متغیر باشد. چرا که پس از پایان شرطبندی روی فلاپ کارت بعدی می‌خورد.

چگونه پوکر بازی کنیم

۶

پس از فلاپ، «تِرن» روی زمین قرار می‌گیرد. دیلر اولین کارت را می‌سوزاند سپس کارت بعدی را نمایان روی میز قرار می‌دهد. این کارت ترن نامیده می‌شود، سومین دور شرطبندی. تمام کارت‌های روی میز را چک کنید و با دست خود مقایسه کنید، سپس تصمیم بگیرید ریز، کال، چک یا فولد کنید.

 •  دست شما در این حالت تغییر می‌کند و می‌توانید ۵ کارت دیگری تشکیل دهید، البته این کار حرفه‌ای نیست.
  • شما باید همانطور که به کارت‌ها نگاه می‌کنید بتوانید دست‌های احتمالی را حدس بزنید و قدرت کارت خود را به خوبی بدانید. به طور مثال اگر هر ۴ کارت روی زمین پیک هستند و شما ۱ پیک در دست خود دارید، فلاش هستید (۵ کارت با خال یکسان).
  • به همین شکل اگر ۵,۶,۷ روی میز بود و سپس ۸ خورد، اگر کسی ۹ یا ۴ داشته باشد استریت است.
  • اگر کارت خوبی در دست خود ندارید تا برنده دست شوید،‌ ممکن است شخص دیگری کارت بهتری داشته باشد و باید در برابر شرطبندی او کارتتان را بریزید.

چگونه پوکر بازی کنیم

۷

در این مرحله آخرین کارت بازی می‌خورد، «ریور». این بار هم دیلر یک کارت را می‌سوزاند، سپس آخرین کارت را به صورت نمایان روی میز قرار می‌دهد. به این کارت «ریور» می‌گویند. دست خود را با کارت‌های مشترک روی میز تطابق دهید و بهترین دست خود را بسازید. سپس ریز، کال یا فولد را انتخاب کنید.

چگونه پوکر بازی کنیم

۸

بازیکنان به ترتیب کارت خود را در «شوداون» نمایش می‌دهند. بعد از اینکه شرطبندی بازیکنان تمام شد، بازیکنان به شوداون (showdown) می‌رسند. اگر روی ریور کسی ریز نداده باشد به ترتیب از اولین نفر سمت چپ دیلر کارت‌ها نشان‌داده می‌شوند. اگر کسی ریز داده باشد شوداون از او آغاز می‌شود، هر بازیکنی که کارت قوی‌تری دارد کل مبلغ پات را می‌برد.

 •  اگر بازی مساوی شد پول بین بازیکنان تقسیم می‌شود.
  • اگر فولد داده باشید نیازی نیست کارت خود را نشان دهید.
  • در تگزاس هولدم ۵ کارت روی میز و ۲ کارت در دست شما است. می‌توانید به هر نحوی که دوست دارید ترکیب مورد نظر خود را با آن‌ها بسازید. کارت‌هایی را که در نظر نگرفتید اثر داده نمی‌شوند.
  • اگر فقط از کارت‌های روی میز استفاده کنید به این کار بازی کردن با بُرد (board) یا زمین گفته می‌شود. البته این کارت‌ها برای همه مشترک هستند و در بهترین حالت پول بین همه تقسیم می‌شود.

چگونه پوکر بازی کنیم: بخش دوم

 شرطبندی‌ها و استراتژی

چگونه پوکر بازی کنیم

۱

میزان ریسک کارت خود را تخمین بزنید. به کارت‌های خود نگاه کنید تا ببینید چه دارید. نگاه کنید آیا پیر دارید، کارت‌هایتان پشت‌هم، از یک خال و یا عکس‌دار هستند یا خیر. اگر ارزش بازی کردن داشتند با آن‌ها شرطبندی کنید و ببینید تا چه کارت‌هایی روی میز قرار می‌گیرد.

 •  تقریبا تمام زمان‌هایی که دو کارت عکس‌دار مثل‌هم یا دو آس (AA) دارید باید ریز دهید. همچنین دست‌هایی آس و کینگ (AK) یا آس و کویین (AQ) باشند نیز خوب هستند. اگر چنین کارت‌هایی دارید پری-فلاپ (هنگام پخش شدن کارت‌ها)‌ ریز دهید و سپس با توجه به قدرت کارت خود شرطبندی کنید.
  • اگر کارتتان نخورد می‌توانید بلوف بزنید یا اینکه آن را بریزید. گاهی‌اوقات با کمی شانس و یک بلوف خوب یک دست بد می‌تواند برنده شود.

چگونه پوکر بازی کنیم

۲

شرطبندی از کدام بازیکن شروع می‌شود؟ در دور اول (پری-فلاپ)‌ شرطبندی از اولین بازیکن سمت چپ بیگ-بلایند انجام می‌شود. در دورهای بعدی (فلاپ، ترن و ریور) شرطبندی از نفر سمت چپ دیلر آغاز خواهد شد. این روند به صورت ساعت‌گرد ادامه پیدا می‌کند.

 •  اگر در بازی‌هایی که «آنته» دارند بازی کنید شرطبندی همیشه از نفر سمت چپ دیلر آغاز می‌شود.

چگونه پوکر بازی کنیم

۳

کال کردن به معنی قبول کردن شرط حریف و باقی ماندن در بازی است. در این شرایط معمولا بازیکن کارت قوی ندارد و یا نمی‌خواهد قدرت آن را فاش سازد، بنابراین مبلغ شرط حریف را بدون اینکه آن را افزایش دهد می‌پذیرد. وقتی کال می‌کنید، دقیقا باید هم‌اندازه با ریز حریف چیپ وارد بازی کنید. با این کار نوبت به بازیکن بعدی می‌رسد.

 •  اگر فلاپ خورد و کارتتان ارزش خاصی نداشت می‌توانید چک یا فولد را انتخاب کنید. قطعا نمی‌خواهید روی دست بازنده خود شرطبندی کنید.
  • اگر فلاپ خورد و دست قوی‌ای داشتید می‌توانید ریز دهید. این کار بازیکنانی که کارت ضعیفی دارند را مجبور به فولد می‌کند و به آن‌ها اجازه رایگان دیدن کارت‌های بعدی را نمی‌دهید.

چگونه پوکر بازی کنیم

۴

اگر دست خوبی دارید ریز دهید. وقتی که شخصی ریز داد و نوبت به شما رسید، باید حرکت خود را اعلام کنید. برای ریز دادن باید مبلغ را نیز اعلام کنید. پس از این کار نوبت شما به پایان می‌رسد.

 •  به طور مثال بگویید «ریز، ۱۰۰ هزار تومان».
  • البته دقت کنید نمی‌توانید بیشتر از محدودیت یا لیمیت‌های تعیین‌شده بازی ریز دهید.

 استراتژی‌ها: ممکن است دستتان خوب نباشد اما بخواهید پشت‌سرهم ریز دهید و به دیگران بفهمانید که کارت قوی‌ای دارید. به این کار «بلوف» می‌گویند. این استراتژی برای بردن دست‌ها با کارت‌های ضعیف به کار گرفته می‌شود. هر زمان که خواستید می‌توانید این کار را انجام دهید، اما باید ریسک کال شدن را نیز بپذیرید.

چگونه پوکر بازی کنیم

۵

اگر مبلغ ریز حریف سنگین است یا دست بدی دارید فولد دهید. این کار به معنی خارج شدن از دست می‌باشد. برای فولد دادن کارت‌هایتان را روی میز قرار دهید (آن‌ها را نشان ندهید) و بگویید «فولد». سپس آن بین به آرامی به سمت دیلر پرتاب کنید.

 •  کارت‌هایتان را به بازیکنان دیگر نشان ندهید، با این کار آن‌ها می‌توانند بفهمند که کدام کارت‌ها بیرون از بازی هستند. این کار ممکن است برای افراد خاصی مفید و برای بعضی مضر باشد.
  • کلید موفقیت در پوکر این است که وقتی کارت بدی دارید آن را فولد دهید و مقدار کمی ببازید و وقتی که کارت خوبی دارید ریسک شرطبندی با آن را بپذیرید و مبلغ زیادی ببرید.

چگونه پوکر بازی کنیم

۶

تصمیم بگیرید می‌خواهید دراو انجام دهید یا خیر (اگر فرم بازی اجازه داد). به کارت‌هایتان نگاه کنید و تصمیم بگیرید که می‌خواهید با آن‌ها بازی کنید یا خیر. اگر می‌خواهید کارت‌های بهتری را امتحان کنید آن‌هایی را که نمی‌خواهید بریزید. سپس دراو به شما اجازه می‌دهد که از کارت‌های روی میز یکی را بردارید.

 •  شما می‌توانید هر مقدار کارت را که خواستید دور بیاندازید.
  • البته این کار مخصوص بازی‌های دراو است و در تگزاس هولدم این اجازه را نخواهید داشت.

چگونه پوکر بازی کنیم

۷

فقط با پولی که توان باخت آن را دارید بازی کنید. وقتی که در حال یادگیری پوکر هستید، به هیچ‌وجه نباید با پولی بازی کنید که باخت آن از ظرفیت ذهنی شما خارج است. در هنگام بازی هرگز مکررا پول وارد آن نکنید و به قمار نپردازید. صبر کنید تا باخت مبلغ قبلی برایتان عادی شود سپس سراغ یک بازی دیگر بروید.

 •  قوانین بانکرول می‌گویند که شما باید به آسانی توان باخت ۲۰۰ برابر بیگ-بلایند را داشته باشید. درنتیجه اگر بیگ-بلایند (BB) پنج هزار تومان بود (۵۰۰۰)، شما باید توانایی باخت ۱ میلیون تومان را به راحتی داشته باشید.
  • آمار برد و باخت خود را آنالیز کنید و رفتار جدی و حساب‌شده‌ای در مورد پوکر داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند که بفهمید در درازمدت چقدر برده یا باخته‌اید.
  • دقت کنید که دائما باید در حال کنترل و آنالیز بازی خود باشید و به هیچ‌وجه بدون برنامه به بازی نپردازید.

چگونه پوکر بازی کنیم

۸

رفتار پوکری بازیکنان دیگر را بخوانید. در پوکر بازی کردن با حریف به مراتب مهم‌تر از بازی کردن با کارت‌ها است. این جنبه از پیچیده‌ترین جوانب بازی است، شاید به نظر برسد که مختص بازیکنان حرفه‌ای است، اما بد نیست که شما هم نسبت به این رفتارها توجه داشته باشید. این رفتارها به دو شکل نمایش داده می‌شوند، تغییر در الگوهای شرطبندی و تغییر در ظاهر بازیکن. به روند شرطبندی آن‌ها دقت کنید، رفتارهای ظاهری نیز شاید به شما کمک کنند که تا قدرت دست دیگران را بسنجید و از به وجود آمدن آن‌ها در خودتان جلوگیری کنید.

 •  برخی از این حرکات شامل نفس کشیدن سطحی، آه کشیدن، قرمز شدن، جمع شدن اشک در چشم‌ها، پلک زدن یا ایجاد نبض در گردن هستند.
  • قرار گرفتن دست روی دهان برای پنهان کردن لبخند و لرزیدن دست‌ها تا حدودی اشاره به عصبی بودن دارد.
  • اگر بازیکنی روی فلاپ به چیپ‌هایش خیره شد معمولا کارت قوی دارد.
  • اگر یک بازیکن متوسط با نگاه کردن سعی در مغلوب کردن شما دارد، معمولا بلوف می‌زند.

چگونه پوکر بازی کنیم

۹

بازیکنان تایت و اگرسیو را تشخیص دهید. این کار باعث می‌شود که الگوهای شرطبندی آن‌ها را بخوانید و راحت‌تر به قدرت دستشان پی ببرید. تایت یا محتاط بودن یک بازیکن را می‌توانید از میزان فولد دادن کارت‌هایش و یا دست‌هایی که از او رو شده متوجه شوید.

 •  بازیکنان بسیار تایت خیلی روی پول خود ریسک نمی‌کنند، اما بازیکنان باتجربه می‌توانند از این خاصیت به نفع خود استفاده کنند. چرا که آن‌ها از شرطبندی کردن با مبالغ سنگین خودداری می‌کنند و معمولا قابلیت بلوف خوردن بالایی دارند.
  • بازیکنان اگرسیو یا تهاجمی ریسک‌های بیشتری انجام می‌دهند و سعی می‌کنند با چیپ‌هایشان به دیگران فشار بیاورند و بازی آن‌ها را بسنجند.

ادامه آموزش چگونه پوکر بازی کنیم را می‌توانید در قسمت دوم آن در لینک زیر مطالعه کنید:

چگونه پوکر بازی کنیم – قسمت دوم

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید