دسته‌ها

پات-لیمیت اوماها
پات لیمیت اوماها (PLO)پیش از فلاپ

۵ اشتباه رایج در پری-فلاپ در اوماها پوکر

در این آموزش به بررسی ۵ اشتباه در پری-فلاپ در فرم پات-لیمیت اوماها می‌پردازیم که احتمالا آن‌ها را انجام می‌دهید! با ما همراه باشید.

باید بدانید که تقریبا ۸۰٪ بازیکنان این اشتباهات را انجام می‌دهند.

سه مورد اول در مورد ریز دادن و بازی کردن در برابر ریز به شما کمک می‌کند. دو مورد آخر نیز موارد کلی هستند که برای بازیکنان پوکر لایو بسیار مفید خواهند بود.

بیایید شروع کنیم!

۵ اشتباه بازیکنان در پری-فلاپ در پات-لیمیت اوماها

پری-فلاپ

۱- وارد شدن به پات با دست‌های زیاد و روحیه دفاعی

این مورد تقریبا در تمام فرم‌های پوکر صدق می‌کند، بازی دفاعی و پسیو (Passive) در پری-فلاپ چند نکته منفی بزرگ به همراه دارد:

شما هیچوقت با بازی دفاعی، در پری-فلاپ برنده پات نخواهید شد. اگر نسبت به مفهوم ارزش منتظره (EV) آگاهی داشته باشید، متوجه خواهید شد که این عمل در درازمدت چقدر به ضرر شما است.

 به دلیل نزدیک بودن احتمال برد دست‌ها به یکدیگر، بازی دفاعی اصلا جذاب به نظر نمی‌رسد. فرض کنید احتمال برد نسبتا برابری با بازیکنان دیگر دارید، اگر بخواهید در غالب مواقع دفاعی بازی کنید مطمئنا برنده پات‌های کمتری خواهید شد.

بنابراین باید از ورود به پات با بازی دفاعی خودداری کنید، به خصوص در میزهای سبک پات-لیمیت اوماها. شما باید از کلد-کال کردن ریز حریف و جاست-کال کردن ری-ریز در هنگامی که ریزر هستید اجتناب کنید.

این مورد در میزهای سبک بیشتر قابل حس است، چرا که در این میزها نسبت به نرخ برد خود ریک زیادی می‌پردازید، اما در میزهای سنگین ریک کازینو نسبت به نرخ برد شما آنقدر چشمگیر نیست.

با دست‌های مشخصی ریز دهید و برای ری-ریز کردن انگیزه داشته باشید، همچنین بازی دفاعی خود را متوقف کرده و مشاهده کنید که چگونه سود شما در درازمدت افزایش خواهد یافت. البته دقت کنید که برای انجام این کار باید توانایی بازی با دست‌های بیشتری را داشته باشید و این عمل مطمئنا نیاز به کسب تجربه دارد.

دراو در پوکر

۲- بازی بیش از حد با دست‌های کوچک و فاصله‌دار

در پات-لیمیت اوماها به ندرت باید با دست‌هایی که شامل کارت‌های کوچک هستند و فاصله آن‌ها از یکدیگر زیاد است وارد پات شوید.

به طور مثال دستی مثل ♣۲♠۶A♠J ممکن است به نظر ارزش کال کردن در پوزیشن‌های میانی را داشته باشد، اما صرفا زمانی که در دیلر پوزیشن باشید ارزش ریز دادن خواهد داشت.

چنین دست‌هایی در پات‌های چند نفره به حد کافی قابلیت بازی کردن و پیاده‌سازی استراتژی را ندارند.

سعی کنید برای مدتی ترجیح دهید با کارت‌های زیر ۵ بازی نکنید، به تدریج مشاهده خواهید کرد با دست‌های قویتری وارد بازی می‌شوید و قدرت پیاده‌سازی استراتژی‌ها را به اندازه کافی خواهید داشت.

۳- ریز دادن با KK از تمام پوزیشن‌ها

شاید در پات-لیمیت اوماها نیز پاکت کینگ دست قوی محسوب شود، اما ۲ کارت دیگری که دارید نیز از اهمیت بالایی برخوردارند. ساده بگوییم، برخی از KKxxها ارزش بازی در پری-فلاپ را ندارند.

فولد دادن دستی که شامل دو کینگ است ممکن است کمی سخت به نظر برسد، اما باید گاهی اوقات این کار را انجام دهید.

به طور مثال تقریبا ۷۸٪ دست‌های KKxx که یک سوتد دارند، ارزش ریز دادن از پوزیشن آندردگان در میزهای ۶ نفره را دارا هستند. اما ممکن است دست‌هایی مثل ♠۲۵KK یا ♠۴♠۵KK داشته باشید. به شدت توصیه می‌کنیم چنین دست‌هایی را فولد دهید.

اما در نقطه مقابل پاکت کینگ‌های دابل‌سوتد مثل ۹♠۱۰K♠K در تمامی مواقع قابلیت ریز را دارند.

اشتباهات رایج در پوکر لایو

پوکر لایو

۴- وارد شدن به پات‌های چند نفره با بازی دفاعی با دست‌های زیاد

فرض کنید که در پوکر لایو در بازی پات-لیمیت اوماها هستید و از پوزیشن‌های اولیه ریز می‌دهید. ۲ بازیکن کال می‌کنند و نوبت به شما می‌رسد.

آیا باید در این شرایط با دست‌های زیادی وارد بازی شوید؟

اگر در دیلر پوزیشن یا بلایندها نیستید، پاسخ خیر است.

بازیکنان پوکر لایو با دست‌های زیادی در پات‌های چند نفره شرکت می‌کنند، چرا که احساس می‌کنند پات-آدز مناسبی دارند. اجازه دهید توضیح دهیم:

طبق قوانین پات-آدز اگر حس کردید کال کردن به صرفه است و پات-آدز ۶-به-۱، ۷-به-۱ یا حتی ۸-به-۱ داشتید باید وارد بازی شوید.

اما این موضوع در پات-لیمیت اوماها صدق نمی‌کند، چرا که:

  • احتمال کامل شدن دستتان روی فلاپ کم است.
  • اگر بازیکنان زیادی وارد پات شده باشند و روی فلاپ با آن‌ها درگیر شوید احتمال باخت دستتان زیاد است و یا حتی ممکن است به راحتی هیچ شانس بردی نداشته باشید.

پات-لیمیت اوماها

یک مثال را بررسی کنیم:

فرض کنید آندردگان ریز داده است، کات-آف و دیلر نیز کال کرده‌اند. شما در بیگ-بلایند با ♠۵۶♣۸J وارد بازی می‌شوید.

فلاپ ♠۲۷K می‌خورد.

شما چک می‌دهید و بازیکن آندردگان بت می‌کند، طیف دست‌های او در این حالت بسیار قوی است. او به راحتی می‌تواند دست‌های زیر را داشته باشد:

  • AAxxهایی که فلاش‌دراو دارند.
  • KKxxهایی که شامل سوتد دل نیز هستند.

دست شما در برابر بازیکن آندردگان قدرت لازم را ندارد (حتی اگر او با دست ضعیف‌تری بت کرده باشد).

اگر فلاش شوید هیچ شانس بردی نخواهید داشت. همچنین اگر دست حریف ضعیف‌تر باشد شما از این موضوع اطلاعی ندارید و نمی‌توانید برنده پات سنگینی شوید. در این حالت نه تنها بخشی از پول خود را در پری-فلاپ از دست داده‌اید، بلکه ممکن است تا انتهای دست نیز پول بسیار بیشتری را هدر دهید.

سعی کنید به هیچ‌وجه با دست‌هایی که آدز ناتس شدن ندارند وارد پات‌های چندنفره نشوید. توجه به این نکته از قرار گرفتن شما در شرایط سخت جلوگیری خواهد کرد.

پری-فلاپ در اوماها

۵- هرگز فور-بت بلوف نمی‌زنند

تقریبا تا سال ۲۰۰۹ بازیکنان نولیمیت هولدم هیچگاه بدون AA یا KK فور-بت (ریز دادن در برابر ری-ریز) نمی‌کردند. وقتی شخصی در پری-فلاپ ریز می‌داد تقریبا باید باور می‌کردید که یکی از این ۲ دست قدرتمند را دارد.

این تصور مدت‌ها پیش در نولیمیت هولدم از بین رفت، اما بیشتر بازیکنان اوماها همچنان این باور را در ذهن خود نگه داشته‌اند!

اگر می‌خواهید در بازی‌های مدرن دوام بیاورید، باید قابلیت بلوف زدن با فور-بت را داشته باشید تا بتوانید بازی تهاجمی دیگران را مهار کنید. بدترین اتفاقی که می‌تواند برای فردی که ری-ریز کرده بیفتد مواجه شدن با فور-بت است.

شما با بازی تهاجمی خود ارزش منتظره (EV) را افزایش می‌دهید. اما دقت کنید اگر به نحو درستی این کار را انجام ندهید و بازی خود را بالانس نکنید، ارزش منتظره را به سمت منفی سوق خواهید داد و در درازمدت نتایج منفی خواهید گرفت.

اما با چه دست‌هایی باید فور-بت بلوف بزنیم؟

باید هنگامی این کار را انجام دهید که در شرایط سخت قرار نگیرید. یعنی:

  • نباید در برابر AA این کار را انجام دهید.
  • احتمال فولد دادن حریف زیاد باشد.
  • راحتی لازم را داشته باشید.

بیایید کمی باید و نبایدهای فور-بت (۴bet) را بررسی کنیم.

باید و نباید های فور-بت در پوکر

  • به دستی نیاز دارید که آس داشته باشد (به عنوان بلاکر AAxx).
  • به دستی نیاز دارید که قابلیت بازی داشته باشد (برای مواردی که حریف کالر شود).
  • نباید با دست‌هایی که کینگ دارد این کار را انجام دهید (چرا که امیدوارید حریف KKxx داشته باشد و آن را فولد دهد).

به طور مثال دستی مثل ♣۸♠A♠Q♣J به این منظور بسیار مناسب است، چرا که AAxx را بلاک می‌کند و کینگ نیز ندارد، همچنین بعد از فلاپ می‌توانید به خوبی با آن به بازی بپردازید.

از سمت دیگر دستی مثل ۷♠۸♠AK برای فور-بت بلوف موثر نیست. این دست ممکن است AAxx را بلاک کرده باشد، اما شما در حقیقت باید امیدوار باشید که حریف با KKxx ری-ریز کرده باشد و وجود کینگ در دست شما این احتمال را بسیار کم خواهد کرد، علاوه بر آن این دست برای کال کردن ری-ریز بسیار مناسب است.

امیدواریم از این آموزش پوکر پات-لیمیت اوماها لذت برده باشید، با آرزوی موفقیت!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید